16 stycznia 2023 startują Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla wielkopolskiej wsi
Już w poniedziałek 16 stycznia 2023 roku w Sielinku rozpocznie się cykl spotkań „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”.
Jest to połączenie dwóch imprez dla rolników, które wcześniej były organizowane oddzielnie: Wielkopolskie Fora Rolnicze były organizowane przez samorząd rolniczy, a „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” przez regionalne instytucje rolnicze podległe rządowi, w tym oddział ARiMR i ODR.
– Początek roku to dobry czas, aby rozpocząć akcję informacyjną przed zbliżającymi się naborem wniosków o dopłaty bezpośrednie, w tym także w ramach ekoschematów. Bardzo dziękuję Wielkopolskiej Izbie Rolniczej, jak również ARiMR, Wielkopolskiemu ODR za to, że obie te inicjatywy zostały połączone we wspólny projekt WFR wspólnie dla wielkopolskiej wsi – mówił Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski podczas konferencji zapowiadającej spotkania dla rolników.
Podczas Forów Rolniczych będą wyjaśniane kwestie dot. dopłat bezpośrednich i ekoschematów Szkolenie
Mateusz Bukowski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR podkreślał z kolei, że tegoroczne spotkania są niezwykle istotne, gdyż w 2023 roku rozpoczyna się realizacja nowej Wspólnej Polityki Rolnej.
Z jego zapewnień wynika, że podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych pracownicy ARiMR będą wyjaśniać rolnikom zawiłości i zmiany w pozyskiwaniu dopłat bezpośrednich na nowych zasadach. Podobne zapewnienia składał Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
– Nasi doradcy będą do dyspozycji wielkopolskich rolników i będziemy wyjaśniać wszelkie kwestie związane z nową perspektywą Wspólnej Polityki Rolnej. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jak najszerszego grona rolników – przekonywał szef Wielkopolskiego ODR-u.
Piotr Walkowski: rolnicy będą musieli dokładnie kalkulować co im się opłaci
Z kolei Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej przypomniał, że w ramach pierwszych Wielkopolskich Forów Rolniczych szkolono rolników w terenie mają wypełniać wnioski o dopłaty i dotacje tuż po akcesji Polski do UE.
– Teraz może nie będzie to taka rewolucja, jednak czeka nas duża zmiana. Podstawową stawką dopłat do ha będzie 118 ha, ale żeby je otrzymać trzeba będzie spełnić pewne warunki. I podczas Forów będziemy m.in. o tej warunkowości i ekoschematach mówić. Chcemy dobrze przygotować naszych rolników, aby dotacje unijne zostały na wielkopolskiej wsi – dodał Piotr Walkowski.
Szef Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwracał także uwagę, że szczególnie w tym roku szczególnie rolnicy będą musieli dokładnie kalkulować, które uprawy i działania będą najbardziej dla nich opłacalne, biorąc pod uwagę to co już zostało wprowadzone w ramach KPS i to co jeszcze będzie uchwalone w ramach Krajowego Planu Strategicznego.
– Ale do tego wszystkiego potrzebna jest szeroka informacja. Chciałbym, żeby 15 maja, kiedy przypadnie ostatni dzień na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie, rolnicy nie byli zaskoczeni, tylko dobrze przygotowani do złożenia wniosków – podsumował Piotr Walkowski.
Tygodnik Poradnik Rolniczy objął Wielkopolskie Fora Rolnicze patronatem medialnym.
Harmonogram Wielkopolskich Forów Rolniczych 2023
Cykl spotkań w ramach „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” odbędzie się w 27 powiatach w woj. wielkopolskim i potrwa od połowy stycznia do 1 marca 2023 roku.
Oto na jakie dni są zaplanowane spotkania dla poszczególnych powiatów:
- 16.01 – powiat nowotomyski – Sala Muzeum Mięsnego, Sielinko, ul. Parkowa 2, 64-330 Opalenica;
- 17.01 –powiat ostrowski – Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim, ul. Kościelna 52;
- 18.01 –powiat ostrzeszowski – Sala gimnastyczna w Zespole Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie;
- 19.01 –powiat złotowski – Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Tarnówce, ul. Zwycięstwa 51, 64-915 Tarnówka;
- 23.01 – powiat kaliski – Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku;
- 24.01 – powiat kościański – Świetlica Wiejska w Bielewie, gmina Krzywiń;
- 25.01 – powiat gnieźnieński, Świetlica wiejska Piekary, ul. Poziomkowa 32c, 62-200 Gniezno;
- 26.01 – powiat jarociński – Sala Wiejska w Noskowie, ul. Koźmińska 21, 63-233 Jaraczewo
- 31.01 – powiat krotoszyński – Zespól Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim, ul. Zamkowa, 63-720 Koźmin Wielkopolski;
- 1.02 – powiat poznański – sala kinowa, Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, ul. Golęcińska 9;
- 2.02 – powiat śremski – sala gimnastyczna w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie;
- 7.02 – powiat wrzesiński – świetlica wiejska Kaczanowo, ul. Kaliska 52, 62-303 Kaczanowo;
- 8.02 – powiat obornicki – świetlica wiejska, Uścikowo 10C, 64-600 Oborniki;
- 10.02 – powiat rawicki – sala wiejska, Słupia Kapitulna;
- 13.02 – powiat leszczyński – Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej, ul. Krzywińska 4, 64-113 Osieczna;
- 14.02 – powiat chodzieski – świetlica wiejska, Słomki 7A, 64-800 Chodzież;
- 15.02 – powiat grodziski – Gmina Kamieniec;
- 16.02 – powiat słupecki – hala sportowa przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie, ul. Górna 12, 62-420 Strzałkowo;
- 17.02 – powiat kępiński – sala konferencyjna Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie;
- 20.02 – powiat gostyński – Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu, Grabonóg 63, 63-820 Piaski;
- 21.02 – powiat kolski – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu, Powiercie 31, 62-600 Koło;
- 22.02 – powiat czarnkowsko-trzcianecki – Centrum Integracji Społecznej, Pl. Pocztowy 25, 64-980 Trzcianka;
- 23.02 – powiat wągrowiecki – sala widowiskowa, ul. Polna 7, Łekno, 62-105 Łekno;
- 24.02 – powiat koniński – sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Kramsku, ul. Rynek 1, 62-511 Kramsk;
- 27.02 – powiat turecki – aula szkolna w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich, Kaczki Średnie 62, 62-700 Turek;
- 28.02 – powiat pilski – Pałac w Rzęszkowie, Rzęszkowo 19;
- 1.03 – powiat pleszewski – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.
Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos