Rozżaleni ogrodnicy i sprzedawcy zniczy po decyzji premiera o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych
W piątek 30 października 2020 roku po południu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 31 października do 2 listopada obowiązuje zakaz wstępu na cmentarze. Rząd w ten sposób chciał ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem przez wiele osób, które masowo odwiedzałyby groby bliskich w Święto Wszystkich Świętych i zaduszki.
Jednak ta decyzja negatywnie odbiła się na osobach zajmujących się handlem zniczami i kwiatami, w tym także na ogrodnikach. Można jak najbardziej zrozumieć emocje towarzyszące sprzedawcom czy ogrodnikom podobnym do tych jakie wyraziła Renata Nawrocka spod Kalisza.
– Przecież to jest jakaś kpina. Zapewne dla wielu najbardziej dochodowy dzień w roku stanie się gwoździem do trumny.
180 mln złotych pomocy dla producentów i sprzedawców kwiatów i zniczy
– Oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu COVID zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Więcej szczegółów przedstawiły na wspólnej konferencji Anna Gembicka, nowa wiceminister rolnictwa oraz Olga Semoniuk, wiceminister przedsiębiorczości. Zapowiedziały, że dla przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów będzie udzielone wsparcie w wysokości 180 mln złotych.
– Od poniedziałku oddziały regionalne ARiMR i KOWR zaoferują możliwość nabycia roślin, które nie zostały sprzedane w związku zamknięciami cmentarzy – zapewniała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa .
????️Rząd chce przyjść z pomocą tym przedsiębiorcom, dla kt. okresem szczególnej aktywności jest 1 i 2 listopada. Od poniedz. region. oddziały @ARiMR_GOV_PL oraz #KOWR zaoferują możliwość nabycia roślin, które nie zostały sprzedane w związku z zamknięciem cmentarzy - @AnnaGembicka pic.twitter.com/p3xwWqEPXa
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) October 31, 2020
ARiMR udzieli pomoc dla producentów i sprzedawców chryzantem, ale nie dla wszystkich
W niedzielę 1 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej ogłosiła szczegóły tej pomocy.
ARiMR podaje, że na podstawie projektowanych dopiero przepisów, będzie mogła udzielić dotacji mikroprzedsiębiorstwom, małym lub średnim przedsiębiorstwom, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty. O pomoc będą mogły ubiegać się podmioty, które posiadały co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia.
Jednak w ogłoszeniu ARiMR nie ma mowy o wsparciu dla ogrodników czy sprzedawców, którzy oferowaliby przed cmentarzami chryzantem ciętych. A to również pokaźny segment pracy ogrodników.
Jak na razie nie wiadomo jaka będzie stawka pomocy – wysokość dotacji w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie określona dopiero w rozporządzeniu.
ARiMR za to informuje, że dotacje planuje wypłacić do 31 grudnia 2020 r.
Co należy zrobić, aby uzyskać dotacje za niesprzedane chryzantemy?
Jak podaje ARiMR, aby skorzystać ze wsparcia za niesprzedane kwiaty czy znicze trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek do biura powiatowego ARiMR do 6 listopada 2020 r.
– ARiMR na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklaracje taką należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów – podaje Agencja.
Następnie kierownik biura powiatowego ARiMR wskaże organizacji miejsce odbioru chryzantem od ogrodników czy sprzedawców. Odbiór chryzantem będzie musiał być potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.
Jeżeli jednak, kwiaty nie zostaną odebrane do 16 listopada, wówczas kwiaty te muszą trafić jak najszybciej do punktu odbioru odpadów i taki odbiór także musi zostać potwierdzony na piśmie, a w nim należy zawrzeć informację o liczbie przekazanych chryzantem.
W kolejnym kroku ogrodnik lub sprzedawca musi złożyć do biuro powiatowego ARiMR dokument potwierdzający odbiór chryzantem. Ma na to czas do 30 listopada 2020 roku.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay