StoryEditorWiadomości rolnicze

Wieś ma być bogatsza i gonić miasto

24.02.2017., 16:02h
Rząd przyjął „Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 roku”. Władze w dokumencie założyły, że jedna z gałęzi rolnictwa będzie sektorem strategicznym, co oznacza większe skupienie środków na jego rozwój. Strategia zakłada także, że dochód mieszkańców wsi będzie się zwiększać i tym samym powinny maleć różnice w porównaniu z pieniędzmi, jakie mają mieszkańcy miast.

– Najważniejsza jest zmiana zasad prowadzenia polityki rozwoju w Polsce. Celem głównym jest wzrost spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym. Świadczy to o zrównoważonym rozwoju kraju, a w odniesieniu do obszarów wiejskich – o wyrównaniu poziomu jakości życia między tymi obszarami a miastami – zapewnia Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa.

Z kolei wiceminister Ryszard Zarudzki podkreślił, że jednym z priorytetowych zadań rządu jest zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz producentów rolno-spożywczych. Ma to nastąpić poprzez poprawę dochodowości gospodarstw rolnych i bardziej sprawiedliwy podział zarobków w całym łańcuchu żywnościowym, czyli począwszy od rolnika, poprzez spółdzielnie i firmy przetwórcze, po hurtownie czy sieci marketów.

W „Strategii” sektor żywności wysokiej jakości został uznany za jeden z 10 sektorów strategicznych, które mają szansę stać się przyszłymi motorami polskiej gospodarki.

Jest to o tyle ważne, że rząd w przyjętym dokumencie zakłada odchodzenie od dotychczasowego wspierania wszystkich sektorów czy branż i ukierunkowanie pakietów dla poszczególnych sektorów strategicznych, które mogą stać się motorami polskiej gospodarki.

Rozwój tych sektorów ma być oparty na około 200 rządowych projektach strategicznych, spośród których 12 dotyczy rolnictwa.

Wśród projektów jest chociażby „Polska wieprzowina”, „Polska wołowina” czy „Polska jagnięcina i baranina”. Ministerstwo rolnictwa wierzy, że dzięki tym działaniom uda się zapewnić wzrost produkcji w tych gałęziach rolnictwa i stablizację pogłowia świń i owiec.

Resort w ramach „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” chce także wspierać rolnictwo i żywność ekologiczną, zachęcać rolników do tworzenia i zrzeszania się w spółdzielnie, upowszechnić ubezpieczenia rolnicze z wykorzystaniem Pocztowego TUW czy zwiększyć efektywność doradztwa rolniczego. Strategia zakłada także wsparcie hodowli roślin uwzględniające zmiany klimatyczne czy rynkowe oraz pomoc rolnikom w lepszym gospodarowaniu wodą, zwłaszcza w przypadku częstszych jej niedoborów czy nadmiarów.

Rząd w „Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju” przyjął też założenie, że systematycznie będzie poprawiać się sytuacja mieszkańców wsi. – Jednym ze wskaźników dotyczących obszarów wiejskich jest dochód do dyspozycji netto na jedną osobę. Dążymy do wyrównania parytetów i chcemy, aby w roku 2030 poziom życia na tych terenach osiągnął ¾ poziomu życia w mieście – podkreśla wiceminister Ryszard Zarudzki.  pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 06:03