StoryEditorASF

Wirus ASF pod Głogowem! A ceny świń bija rekordy... w Niemczech

28.11.2019., 08:11h
Służby weterynaryjne potwierdziły nowy przypadek ASF u dzików. Tym razem pod Głogowem. Oznacza to, że strefa ASF na zachodzie Polski znacznie się rozszerzy. A tymczasem w Niemczech ceny świń rosną do rekordowych poziomów. Czy i polski rolnik na tym zyska? 

Pierwszy przypadek ASF na Dolnym Śląsku. Gdzie będzie czerwona strefa?

Potwierdziły się obawy, co do możliwości rozprzestrzeniania się wirusa ASF w zachodniej części Polski. Do tej pory potwierdzono 22 przypadki ASF u dzików w powiecie wschowskim i nowosolskim w woj. lubuskim. W środę 27 listopada 2019 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w próbce pobranej od dzika w miejscowości Kotla w powiecie głogowskim potwierdzono wystąpienie wirusa ASF. Jest to pierwszy przypadek ASF w woj. dolnośląskim. 

Padły dzik z ASF został odnaleziony na terenie przeszukiwań prowadzonych w województwie dolnośląskim w związku z pierwszymi przypadkami ASF pod Wschową. 

Inspekcja Weterynaryjna ustanowiła obzar ograniczenia (strefa czerwona) na terenie całej gminy Kotla w powiecie głogowskim.

Z kolei strefa żółta (obszar ochronny) obejmuje m.in.:

  • w powiecie głogowskim: miasto Głogów i gminę Głogów, gminę Pęcław, gminę Żukowice, gminę Jerzmanowa; 
  • w powiecie polkowickim: gminę Gaworzyce, gminę Grębocice, gminę Radwanice oraz część gminy Przemków (na północ do DK 12)
  • w powiecie górowskim: gminę Niechlów. 

 

Czy budowa płotu na granicy województw ochroni przez rozprzestrzenianiem się ASF

Obecnie na granicy woj. lubuskiego i wielkopolskiego stawiane jest ogrodzenie, które teoretycznie ma uniemożliwić przedostawanie się dzików poza strefę skażoną. Nadleśnictwo Sława już zbudowała 40-kilometrowy płot, a Nadleśnictwo Włoszakowice ma wybudować kolejne 20 kilometrów ogrodzenia. 

O budowę podobnego płotu na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego już 21 listopada wnioskował Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej do wojewody dolnośląskiego. Jeśli wojewoda przychyli się do tej służby to płot musi powstać jak najszybciej i zapewne będzie przesunięty o wiele bardziej na południe. 

 

W Niemczech ceny świń rosną do rekordowych poziomów. A w Polsce? 

W środę 27 listopada 2019 roku na niemieckiej giełdzie VZEG ceny tuczników osiągnęły rekordowy poziom 2,00 euro za kilogram!
Wynika to z ogromnego popytu na wieprzowinę w Chinach, które także zmagają się z ASF. Eksperci przewidują, że to nie jest koniec tego trendu i czekają nas kolejne rekordowe kwoty za tuczniki

Czy to przełoży się na ceny skupu świń w Polsce? Przez wiele lat ceny tuczników w Niemczech bezpośrednio wpływały na ceny za trzodę oferowane przez polskie ubojnie. Jednak mimo ostatnich podwyżek cen w Niemczech tylko część zakładów mięsnych podniosło ceny, a i te zrobiły to w umiarkowanym stopniu. Jednak skuy w woj.. lubuskim i część z wielkopolski nie kwapi się z podnoszeniem cen. Chcą wykorzystać trudną sytuację rolników utrzymujących świnie w strefie lub w pobliżu strefy ASF. 

Panama wprowadza embargo na polską wieprzowinę 

Niestety ze względu na nowe przypadki ASF w zachodniej Polsce rząd Panamy poinformował o wprowadzeniu zakazu importu na tamtejszy rynek żywych świń i produktów odzwierzęcych pozyskanych od świń oraz materiału genetycznego świń z krajów, w których występuje afrykański pomór świń. Na dodatek panamska służba weterynaryjna (AUPSA) tymczasowo zawiesiła listy zakładów zatwierdzonych do eksportu produktów wieprzowych pochodzących z Polski i Belgii.

 

Paweł Mikos 
Fot Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 06:11