4 nowe ogniska ptasiej grypy w Polsce
Od 2 do 5 grudnia 2020 roku Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB przekazała do Głównego Lekarza Weterynarii informacje o wynikach badań laboratoryjnych, które potwierdziły wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu w 4 gospodarstwach:
- 2 ognisko w II półroczu i jednocześnie 34. ognisko wykryte od 1 stycznia 2020 r wykryto w gospodarstwie położonym we wsi Nakory, w powiecie siedleckim, w woj. mazowieckim – tu utrzymywano ponad 117 tys. indyków rzeźnych;
- 3 ognisko w II półroczu i jednocześnie 35. w 2020 r potwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Komiłowo, w słupskim, w woj. pomorskim – zutylizowanych z powodu wirusa zostanie niemal 177 tys. kur niosek;
- 4 ognisko w II półroczu i 36. w 2020 r potwierdzono w gospodarstwie położonym we wsi Tarnowa, w powiecie grodziskim, w woj. wielkopolskim – tu zagazowanych będzie ponad 72 tys. indyków;
- 5 ognisko w II półroczu i 36. w 2020 r wykryto w gospodarstwie w Kiełpinach w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim – tu uśpionych i zutylizowanych zostanie 714 tys. kur niosek.
Jakie są objawy grypy ptaków?
Służby weterynaryjne przy okazji apelują do hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu. Weterynaria prosi rolników także, aby niezwłocznie informowali powiatowego lekarza weterynarii o niepokojących objawach w stadzie, które mogą świadczyć o wystąpieniu grypy ptaków.
Do objawów ptasiej grypy należą m.in.:
- zwiększona śmiertelność,
- apatia,
- znaczący spadek pobierania paszy i wody;
- duszność, sinica, wybroczyny, biegunka;
- nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup),
- objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów.
Warto także zaznaczyć, że wcześniej przypadki grypy ptaków okazały się szczepami, które nie są groźne dla ludzi.
Część państw wprowadza embargo na polski drób i jaja
Ze względu na ponowne wystąpienie w Polsce grypy ptaków część państw wstrzymuje handel drobiem, mięsem drobiowym i jajami z Polską.
Jednym z takich krajów jest Rosja, która od 27 listopada 2020 r. wprowadziła tymczasowe ograniczenia wwozu z Polski następujących towarów: żywego drobiu i jaj wylęgowych; mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych, wszystkich produktów drobiowych, zawierających w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce, gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków, pasz i dodatków paszowych, przeznaczonych dla drobiu, używanych urządzeń przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu.
Ograniczenia w sprzedaży m.in. żywego drobiu, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych oraz puchu i pierza wprowadziła także Białoruś. Jednak na razie te restrykcje dotyczyły hodowców drobiu z Wielkopolski, ale należy się spodziewać ich rozszerzenia.
Paweł Mikos
Fot. pixabay