Władysław S. nie zgadza się z decyzją o przedłużeniu aresztu dla niego
Władysław S., prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka 26 maja o godzinie 13 rozpoczął strajk głodowy. Z pisma jakie otrzymaliśmy od działaczy kółek rolniczych wynika, że Władysław S. w ten sposób chce zaprotestować przeciwko decyzji sądu o wydłużeniu dla niego terminu aresztu. Szef KZRKiOR twierdzi, że sąd wydał taką decyzję bez „należytej staranności osądu”.
Działacze kółek rolniczych: prokuratura dopuściła do sprzedania gospodarstwa Władysława S. za bezcen
Na początku marca warszawska prokuratura podała, że dokonała zabezpieczenia mienia Włdysława S. na wartość około 10 mln złotych. W swoim piśmie działacze kółek rolniczych i kół gospodyń wiejskich twierdzą także, że prokuratura nie zapobiegła niekorzystnemu zlicytowania 20-ha gospodarstwa Władysława S. Działacze uważaj, że gospodarstwo szefa KZRKiOR. było wiele warte, bowiem było położone w bardzo perspektywicznej lokalizacji – w pobliżu planowanego węzła przy budowanej autostrady A1 i z możliwością̨ przekształcenia gruntów na cele inwestycyjne.
–Jednak prokuratura nie wykonała zabezpieczenia mienia skutecznie, gdyż̇ owe grunty zlicytowano po cenie zwykłych gruntów rolnych. Na pewno pomogło, w tym zatrzymanie w areszcie ich ówczesnego właściciela – napisali działacze kółek rolniczych.
Władysław S. ofiarą walki o wpływy?
W swoim piśmie działacze kółek twierdzą także, że aresztowanie Władysława S. wynika z walki o władze w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
Uważają także, że Władysław S. ze względu na swoją wiedzę na temat różnych afer (np. aferę taśmową czy dot. spółki ELEWARR) mógł być niezbyt wygodny dla obecnej ekipy rządzącej.
6 zarzutów dla Władysława S., w tym za wyłudzenie 6 mln złotych
W piątek, 3 marca 2017 roku sąd wydał decyzję o aresztowaniu Władysława S. Dodatkowo, na poczet grożących kar dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę ponad 10 milionów złotych. Śledczy przedstawili byłemu posłowi aż 6 zarzutów, w tym:
- uzyskaniu, za akceptacją zarządu SKOK Wołomin 2 pożyczek na łączną kwotę 3,1 mln zł w oparciu o nierzetelne, poświadczające nieprawdę dokumenty;
- uzyskania dla siebie 3 kredytów, każdy w wysokości 1 miliona zł na trzy podstawione osoby tzw. „słupy” na podstawie dokumentów poświadczających nieprawdę;
- „prania brudnych pieniędzy” w kwocie ponad 4,4 mln złotych przez jedną ze spółek, w której Władysław S. posiadał udziały.
– Łączna kwota pożyczek wyłudzonych ze SKOK Wołomin z udziałem Władysława S. wynosi 6,1 miliona złotych, zaś łączna kwota przyjętych, pochodzących z przestępstwa środków, przeznaczonych na finansowanie spółki, w której podejrzany posiadał udziały wynosi ponad 10 milionów złotych – podaje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie.
Władysław S, były poseł i szef kółek rolniczych
Władysław S. od 1989 roku działa w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, a od 1999 roku jest prezesem tej instytucji. Od 1989 roku 1997 roku był także posłem na Sejm, najpierw z list PZPR, a od 1991 roku z list PSL. W 2013 PSL zdecydowało się usunąć go z partii.
pm