Do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok?
W piątek, 27 kwietnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowała do konsultacji projekt rozporządzenia zmieniającego ostateczny termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok.
Zgodnie z prawem, co roku rolnicy w całej UE do 15 maja mają czas na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jednak polski rząd w propozycji rozporządzania chce wydłużyć ten termin o miesiąc do 15 czerwca.
Oznacza to, że również do 15 czerwca będzie można dokonywać korekt w już wcześniej złożonym wniosku o dopłaty.
Jednak na wydłużenie terminu każdy kraj musi na to uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Ostatecznie około 10 maja będzie wiadomo czy takie rozporządzenie wejdzie w życie.
Komisja Europejska już zgodziła się na wydłużenie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie
Już wcześniej kilka państw członkowskich Unii Europejskiej złożyło do Komisji Europejskiej prośnę o przedłużeniu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.
W poniedziałek, 30 kwietnia 2018 r. na Twitterze Komisja Europejska ogłosiła, że zgadza się na takie rozwiązanie.
– Decyzja Komisji o przedłużeniu tego terminu przyniesie korzyści rolnikom, dając im dodatkowy miesiąc na złożenie wniosków lub wniosków – powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa
Czy płatności obszarowe z PROW też można składać później?
Czy wydłużony termin, czyli 15 czerwca będzie dotyczył także niektórych płatności obszarowych finansowanych z PROW, jak np. płatności ONW, rolno-środowiskowe czy premie za zalesienie? Niestety w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wspomina się o takim rozwiązaniu.
Oznacza to, że wnioski o płatności obszarowe z PROW należy składać do 15 maja 2018 roku.
Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 tylko przez Internet
Tak duże zamieszanie wynika z faktu, że w tym roku we wszystkich krajach UE składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie musi odbywać się przez Internet. Ma to umożliwić szybszą obsługę rolników w przyszłości.
W Polsce obowiązek ten odbywa się poprzez aplikację ARiMR eWniosekPlus.
Do 26 kwietnia poprzez platformę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 334 230 rolników. Najwięcej w z województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jeżeli dodamy do tego 431 tys. gospodarstw, które przed 14 marca złożyły oświadczenie o braku zmian w dopłatach bezpośrednich w porównaniu do 2017 roku, wówczas okaże się, że już około 765 tys. rolników złożyło dokumenty o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok. Jest to ponad 57% wszystkich gospodarstw, które wnioskowały o płatności bezpośrednie w 2017 roku.
Kto może złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w formie papierowej?
Wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2018 roku w formie papierowej może złożyć do biura powiatowego ARiMR rolnik, który nie będzie w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej ze względu na brak komputera lub dostępu do Internetu i jednocześnie nie będzie mógł skorzystać z pomocy technicznej przy wypełnianiu wniosku przez aplikację ARiMR. Taką pomoc techniczną powinien gospodarz otrzymać w każdym biurze powiatowym Agencji.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay