Produkcja drobiu w Rosji w ostatnich latach szybko rosła dzięki powstawaniu wielkich zakładów zintegrowanej produkcji drobiarskiej, takich jak Cherkizovo. Rosja jednak pozostała wśród największych światowych importerów drobiu. W 2013 r. import ten wyniósł 424771 ton, z czego 80% pochodziło z krajów objętych obecnie zakazem importu. Głównymi dostawcami drobiu na rynek rosyjski były USA (60% importu) i Unia Europejska (15% importu). Trzecie miejsce pod tym względem zajmowała Brazylia (11% importu), która być może zastąpi USA i Unię jako dostawca drobiu.
Dążenie do zwiększenia krajowej produkcji wołowiny nie przyniosło efektu i prawdopodobnie nie nastąpi to szybko. W ubiegłym roku Rosja importowała 579428 ton wołowiny, której większość pochodziła z krajów nie objętych obecnie zakazem importu. Z Brazylii sprowadzono 53% importowanej wołowiny. Z Unii Europejskiej importowano 32 tys. tego mięsa. Głównymi jego dostawcami były Polska, Litwa i Mołdawia, a także w mniejszej ilości Dania, Włochy i Hiszpania. Rosyjskie restrykcje dotyczące wołowiny w mniejszym stopniu dotknęły USA, ponieważ import z tego kraju został ograniczony już na początku 2013 r. ze względu na stosowanie raktopaminy.
Zakaz importu wieprzowiny z Unii do Rosji wprowadzono już wcześniej, po wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń w styczniu bieżącego roku. W poprzednim okresie 60% wieprzowiny importowanej do Rosji pochodziło z Unii Europejskiej. Około 25% tego mięsa eksportowanego z Unii trafiało do Rosji.
Nieunikniony jest wzrost cen wielu produktów, ponieważ krajowa produkcja nie jest w stanie nadążyć za rosnącym popytem. Około 80% serów sprowadzanych do Rosji pochodziło w ubiegłym roku z Unii Europejskiej, a 15% - z Ukrainy.
(Agra Europe 8 August 2014, s. 24)
W.M.