StoryEditorPolska

Wraca 8% VAT na nasienie zwierząt hodowlanych

02.09.2020., 13:09h
Minister finansów przychylił się do wniosków Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz ministra rolnictwa i przywrócił 8% stawki VAT na nasienie zwierząt hodowlanych.

Stawka VAT na nasienie zwierząt hodowlanych obniżona

Zarząd KRIR przekazał 24 sierpnia br. pozytywną opinię do projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Zamieszanie z podatkiem VAT

Zamieszanie ze zmianą stawki podatku VAT na nasienie powstało przy okazji wprowadzania nowej matrycy VAT, która obowiązuje od lipca br. Podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło do przeoczenia polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT 8% nasienia klasyfikowanego dotychczas w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego”.

Do 1 lipca br. produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również nasienie bydlęce i trzody chlewnej, sklasyfikowane w ramach grupowania 01.4 PKWiU 2008, były objęte stawką 8%, natomiast od 1 lipca 2020, na podstawie nowej matrycy stawek VAT, nasienie bydlęce i trzody chlewnej, zostało wyłączone z zakresu stosowania preferencyjnej stawki VAT i podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

Obniżenie stawki VAT na nasienie ulgą dla hodowców

Utrzymanie podwyższonej stawki VAT-u uderzyłoby w polską produkcję zwierzęcą, ponieważ większość rolników, w tym hodowców, funkcjonuje jako rolnicy ryczałtowi, którzy nie mają możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług. Poza tym sprawiłoby, iż polscy producenci zostaliby postawieni w znacznie gorszej sytuacji rynkowej wobec producentów zagranicznych.

Wyższy podatek VAT „zabiłby” polskie firmy

Obecnie firmy z Niemiec, Belgii i Francji mają bardzo silną pozycję na polskim rynku, a utrzymanie wyższego VAT-u dla polskich hodowców doprowadziłoby do upadku polskich firm.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 07:14