W ciągu ostatnich sześciu lat Kongres Kobiet stał się jednym z największych kobiecych ruchów obywatelskich w Polsce. Planowany był jako jednorazowe wydarzenie. Rozpoczął ogromne przedsięwzięcie, które cementuje kobiecą solidarność do dziś. W tym roku nie tylko kobiety obradowały na ponad 30 panelach.
Edukacja dla każdego
Jednym z najbardziej burzliwych i pełnym emocji był panel dotyczący szkolnej edukacji. Pytaniom nie było końca. Podczas debaty z minister edukacji Joanną Kluzik-Rostowską pytania uczestniczek najczęściej dotyczyły kwestii edukacji zawodowej i seksualnej w szkołach, nauki religii i etyki, 30% punktów na maturze, obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz ocen z wychowania fizycznego.
– Czy z wychowania fizycznego muszą być wystawiane stopnie? – pytała jedna z uczestniczek debaty. Duża grupa rodziców mówiła o braku systemu doradczego w gimnazjach, który pomógłby młodym ludziom w wyborze dalszej drogi kształcenia, oraz o potrzebie zmian w szkolnictwie zawodowym i podniesienia jego rangi w nauczaniu.
Krystyna Boczkowska, prezes zarządu grupy Bosch w Polsce zwróciła uwagę na to, jak trudno jest w dzisiejszych czasach znaleźć specjalistę w określonej dziedzinie.
– Obiecuję, że ministerstwo zajmie się problemem szkolnictwa zawodowego w 2014/2015 roku – mówiła Joanna Kluzik-Rostowska.
– Postulujemy, aby szkoła była bezpieczna, aby dzieci przestały się jej bać. Powinna zapanować atmosfera współpracy pomiędzy nauczycielami i rodzicami. Rodzice chcą, by dzieci ze szkoły wychodziły asertywne, dojrzałe i rozumne. Jeżeli połowa rodziców byłaby drogowskazem, to również szkoła powinna być otwarta na propozycje opiekunów – postulowała jedna z nauczycielek uczestnicząca w panelu.
– Jestem zwolenniczką edukacji seksualnej – mówiła szefowa MEN. Podkreśliła, że zrobi wszystko, aby odpolitycznić tę kwestię w debacie publicznej. Mówiąc o nauce religii i etyki stwierdziła, że tolerancja nakazuje jej szanować sytuację, gdy z jakichś powodów – religijnych czy też kulturowych – rodzice mówią „nie” edukacji seksualnej swoich dzieci w szkole.
W tzw. centrum zielonym, gdzie odbywały się panele dotyczące ekologicznego stylu życia, dyskutowano m.in. o żywności ekologicznej, rozwoju energetyki odnawialnej oraz demokratycznym systemie energetycznym. Nie zabrakło też dyskusji dotyczących zdrowia, opieki nad osobami niepełnosprawnymi, w tym uzawodowienia opieki nad nimi oraz profilaktyki sercowo-naczyniowej i onkologicznej.
Nagrody
dla zasłużonych
Laureatką Nagrody VI Kongresu Kobiet została Danuta Hübner. Laudację wygłosiła ubiegłoroczna laureatka – prof. Małgorzata Fuszara. Kwiaty i gratulacje wręczył premier Donald Tusk. Danuta Hübner to była polska komisarz Unii Europejskiej, od lipca 2009 roku posłanka w Parlamencie Europejskim.
O wsparcie dla Ukrainy
– Największych emocji dostarczył drugi dzień kongresu. Rusłana, ukraińska piosenkarka walcząca na kijowskim Majdanie, rzuciła nas na kolana, sama na nie dosłownie padając. To w tej pozycji prosiła polskie kobiety o wsparcie. Jej piosenki śpiewane przy świetle telefonów komórkowych dopełniły reszty. Duże emocje towarzyszyły również naszemu spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem – podsumowała Urszula Chudak ze Wschowy, uczestniczka kongresu.
W kongresie brała również udział grupa Ukrainek mieszkających w Polsce.
– Polska dziesięć lat we Wspólnocie Europejskiej wykorzystała jak najlepiej. I tego wam zazdrościmy – podkreślała podczas panelu „Europejska solidarność” Irena Łucenko, deputowana do ukraińskiej Rady Najwyższej.
Lilia Hrynewicz, przewodnicząca parlamentarnej Komisji ds. Nauki i Oświaty RN Ukrainy przekonywała, że solidarność i wsparcie są Ukraińcom potrzebne na drodze ku wspólnej przyszłości europejskiej – poparcie budzi w nas nadzieję, że wraz z nim osiągniemy cel. A tym celem jest europejska Ukraina i za to poparcie bardzo dziękujemy!
Ewelina Hahnel
fot ANNA