Polscy rolnicy powinni być godnie reprezentowani
– Polski rolnik zasługuje na to, żeby go godnie reprezentować. Izby rolnicze od lat tego nie robią, o czym świadczy stan polskiego rolnictwa. Izby Rolnicze pobierają od każdego rolnika 2 procent z podatku rolnego. Dysponują ogromną gotówką, za którą nic nie robią. Dlatego od kilku dni wysyłam do gmin pismo z prośbą o czasowe wstrzymanie finansowania Izb Rolniczych, by te się zmobilizowały i przygotowały swój projekt o Izbach Rolniczych – mówi Jarosław Sachajko.
Według posła klubu Kukiz ’15 , przyjęcie takich uchwał przez wiele gmin zmusiłoby rząd oraz parlament do zmiany prawa tak, aby uporządkować reprezentację rolników przez izby, organizacje związkowe i branżowe.
Sachajko: rolnik powinien decydować jaka organizacja otrzyma 2% podatku, który płaci
– To podatnik powinien decydować, która organizacja najlepiej reprezentuje jego interesy i na której działalność przekaże 2% podatku. Zapewni to transparentność reprezentacji rolników i zapobiegać będzie kupowaniu związkowców przez rządzących. Izby Rolnicze muszą realizować zadania stawiane przez rolników, a nie być tarczą ochronną dla rządzących – przekonuje szef sejmowej komisji rolnictwa.
- – To podatnik winien decydować, która organizacja najlepiej reprezentuje jego interesy i na której działalność przekaże 2% podatku – uważa poseł Jarosław Sachajko.
Samorząd rolniczy: poseł Sachajko nawołuje do łamania prawa
– Odnosząc się do działań Posła na Sejm – Jarosława Sachajki, którym nawołuje rady gmin do podejmowania uchwał w sprawie wstrzymania przekazywania na rzecz izby rolniczej odpisu z podatku rolnego, samorząd rolniczy uważa za karygodne, aby Poseł RP, który stanowi prawo, nawoływał do jego łamania. W Państwie prawa i porządku, nie ma miejsca dla sytuacji, w której Poseł na Sejm wzywa do łamania porządku prawnego, który obowiązuje – przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).
KRIR: Izby rolnicze pomagają rolnikom w każdej sprawie
KRIR podkreśliła także, że izby rolnicze działają zgodnie z prawem oraz zawsze były i są partnerem dla rządu i to bez względu na opcję polityczną. Przedstawiciele samorządu rolniczego zapewniają także, że izby rolnicze pomagają zarówno w sprawach generalnych, które mają wpływ na całe rolnictwo, jak i w sprawach indywidualnych rolników, w tym poprzez pomoc prawną czy pomoc w wypełnianiu wniosków.
Paweł Mikos
Fot. archiwum