StoryEditorPolska

Wybory do izb rolniczych 2019 - kto może głosować, a kto kandydować?

16.04.2019., 13:04h
Krajowa Rada Izb Rolniczych ustaliła, że 28 lipca 2019 roku odbędą się wybory do izb rolniczych w całym kraju. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do oddania głosu w wyborach do izb rolniczych oraz  kto może kandydować do samorządu rolniczego. 

Kto może głosować w wyborach do izb rolniczych?

Zgodnie z przepisami czynne prawo wyborcze w wyborach do walnego zgromadzenia izby, czyli możliwość głosowania na poszczególnych kandydatów, mają wszyscy członkowie danej izby. Na mocy ustawy są nimi wszystkie osoby będące podatnikami podatku rolnego i w posiadaniu gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy lub podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, o ile w tych spółdzielniach posiadają wkłady gruntowe.

Jedynym organem uprawnionym do sporządzenia spisu członków izby rolniczej uprawnionych do udziału w wyborach jest gmina, która sama decyduje – w oparciu o przepisy ustawy i własną ewidencję – kto winien się znaleźć w spisie uprawnionych do głosowania. W związku z tym wszelkie uwagi w tym zakresie należy kierować do właściwego urzędu gminy. Warto również wcześniej sprawdzić, czy nasze nazwisko figuruje w spisie uprawnionych do głosowania. Spis ten będzie udostępniony wcześniej do wglądu w danym magistracie – informuje Grzegorz Wysocki, dyrektor Biura Wojewódzkiego Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Warto także zwrócić uwagę, że jeśli rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, będzie uprawniony do głosowania w każdej z nich. Chociaż, jak zauważa Grzegorz Wysocki, rolnicy często nie korzystają z możliwości głosowania w kilku gminach i ograniczają się jedynie do tej macierzystej, co wpływa na niską frekwencję. 

A kto może startować w wyborach na członka walnego zgromadzenia izby?

Każda z osób, która może głosować w wyborach do izb rolniczych, ma również bierne prawo wyborcze, czyli może kandydować na członka walnego zgromadzenia izby. Jednak kandydować można jedynie w jednym wybranym przez siebie okręgu wyborczym.

Kandydowanie do izb rolniczych odbywa się według miejsca położenia nieruchomości, a nie według meldunku. Oznacza to, że nie bierzemy pod uwagę̨ miejsca zamieszkania osoby, tylko okręg, w którym dana osoba jest ujęta jako podatnik podatku rolnego – wyjaśnia szef Biura Wojewódzkiego WIR.

W wyborach do Wielkopolskiej Izby Rolniczej zostanie wybranych 426 osób.  

WIR ogłasza nabór na członków komisji wyborczych

Do 30 kwietnia 2019 roku można zgłaszać się na kandydata do pełnienia funkcji członków okręgowych komisji wyborczych podczas wyborów do Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Członkiem komisji może być tylko osoba będąca członkiem samorządu rolniczego i jednocześnie nie może to być osoba kandydująca w wyborach do rady powiatowej ani jego najbliższa rodzina.

Kandydaci na członków komisji wyborczej mogą zgłaszać się do biur powiatowych WIR telefonicznie, mailowo lub osobiście. Funkcję członka komisji pełni się honorowo i nie przysługuje za to żadne wynagrodzenie.


Paweł Mikos 
fot. 
Paweł Mikos 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 19:16