StoryEditorPolska

Wybory do izb rolniczych – do kiedy mogą zgłaszać się kandydaci?

12.06.2019., 16:06h
Chociaż wybory do izb rolniczych odbędą się dopiero pod koniec lipca 2019 roku, to już w najbliższym czasie będą miały miejsce dwa istotne dla wyborów zdarzenia. Pierwsze to zamknięcie spisu wyborców, a drugie to zakończenie rejestracji kandydatów do rad powiatowych izb rolniczych. 

Zgodnie z harmonogramem wyborczym uchwalonym przez Krajową Radę Izb Rolniczych, najpóźniej do poniedziałku 17 czerwca 2019 roku musi zostać udostępniony do wglądu spis członków izby rolniczej uprawnionych do głosowania w wyborach do rad powiatowych. Jednak zgodnie z prawem za sporządzenie tego spisu nie odpowiada samorząd rolniczy. I to rodzi kłopoty. 

To jest kuriozum, że izby rolnicze nie mogą samodzielnie przygotować spisu wyborców – mówi Grzegorz Wysocki, dyrektor biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Teraz urzędy mają z tym problem. Mogą przygotować spis na podstawie informacji, kto płaci podatek rolny. Ale mają kłopot z uzyskaniem od urzędów skarbowych informacji o osobach prowadzących działy specjalne. A to oznacza, że spisy wyborców mogą nie być kompletne!

Kolejnym istotnym dniem przed wyborami do samorządu rolniczego jest 5 lipca. Do tego dnia można zgłaszać i zarejestrować kandydatów na członków rad powiatowych izb rolniczych. Każda z izb ma tu własny harmonogram. Na przykład w Wielkopolsce komisja okręgowa będzie rejestrować kandydatów 1 i 5 lipca od godz. 10.00 do 14.00. W okręgach, w których będzie mniej kandydatów niż mandatów na radnych, zostanie wyznaczony jeszcze dodatkowy termin na zgłaszanie kandydatur. Musi to nastąpić do 11 lipca. 

Jeśli w obwodzie, w którym są np. dwa mandaty, będzie tylko jeden lub dwóch zarejestrowanych kandydatów, automatycznie zostają oni członkami rady powiatowej i w tym obwodzie nie będzie przeprowadzanych wyborów 28 lipca – mówi Grzegorz Wysocki. 

Żeby móc ubiegać się o mandat radnego powiatowej izby rolniczej, należy posiadać czynne prawo wyborcze oraz uzyskać pisemne poparcie co najmniej 50 członków danej izby. Jeśli w okręgu jest mniej niż 50 członków izby, należy uzyskać poparcie co najmniej 10% jej członków.

Co ciekawe, w wielu radach nie będą już zasiadać wieloletni jej działacze. Wynika to z faktu, że w ostatnim czasie przepisali swoje gospodarstwa na dzieci, a sobie nie zostawili nawet 1 ha ziemi. W takiej sytuacji nie są już członkami izby rolniczej i nie mają prawa do uczestniczenia w wyborach do samorządu rolniczego. 

Część wieloletnich działaczy już się z nami pożegnała i podkreślała, że czas odpocząć i przekazać pałeczkę młodym – mówi szef biura WIR. – Na pewno będzie to oznaczało dopływ świeżej krwi do izb rolniczych. Trudno powiedzieć, ile nowych osób pojawi się w radach powiatowych po wyborach, ale może to być nawet więcej niż 40%. 

Wybory do izb rolniczych odbędą się w niedzielę 28 lipca 2019 roku między godz. 8.00 a 18.00. 


Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 09:26