Wydłużony zasiłek macierzyński w 2025Archive media
StoryEditorKRUS

KRUS wydłuża zasiłek. Od kiedy? Komu przysługuje?

10.03.2025., 09:30h

Od 19 marca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące świadczeń. Mianowice, rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych lub urodzonych o czasie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji, będą mogli skorzystać z wydłużonego zasiłku macierzyńskiego. Jakie są zasady, terminy i wymagania, by to świadczenie otrzymać? Zobaczmy

Zasiłek macierzyński będzie dłuższy - dla kogo?

Wydłużony zasiłek macierzyński może wynieść nawet 15 tygodni. Nowe przepisy dotyczą, oprócz dzieci przedwcześnie urodzonych lub dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji, również osób, które przysposobiły lub przyjęły dziecko na wychowanie. Ale, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu nastąpi po przyjęciu go na wychowanie.

Kiedy będzie możliwy wydłużony zasiłek macierzyński?

Wydłużony zasiłek macierzyński będzie możliwy po zakończeniu podstawowego okresu zasiłku, który wynosi od 52 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych.

O ile wydłużony zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński może być wydłużony o okres od 8 do maksymalnie 15 tygodni. Czas ten warunkuje tydzień urodzenia dziecka i jego masa urodzeniowa. Wygląda to następująco:

  • Urodzenie przed 28. tygodniem ciąży – jeśli dziecko urodziło się przed ukończeniem 28 tygodnia lub jego masa urodzeniowa nie przekraczała 1000 g, to zasiłek zostanie wydłużony o: tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu aż do 15. tygodnia po porodzie.
  • Urodzenie po 28. tygodniu ciąży i przed 37. tygodniem – jeśli dziecko urodziło się po 28. tygodniu, ale przed 37. tygodniem ciąży i ważyło więcej niż 1000 g, to zasiłek wydłuża się o: tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu aż do upływu 8. tygodnia po porodzie.
  • Urodzenie po 37. tygodniu ciąży – jeśli dziecko urodziło się po 37. tygodniu, a jego pobyt w szpitalu trwał co najmniej dwa kolejne dni po porodzie. Przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie, to zasiłek może zostać wydłużony o: tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

Jesli przy jednym porodzie urodziło się więcej niż jedno dziecko, to do wydłużenia zasiłku macierzyńskiego uwzględnia się dziecko o najniższej masie urodzeniowej oraz to, które było najdłużej hospitalizowane. Ale, co istotne, bez względu na liczbę dzieci wychowywanych, przysługuje jeden wydłużony zasiłek macierzyński w tym samym czasie.

image
Wydłużony zasiłek macierzyński w 2025
FOTO: Archive media

Jakie dokumenty są potrzebne do wydłużonego zasiłku?

Aby skorzystać z prawa do wydłużonego zasiłku macierzyńskiego, rodzice muszą złożyć do KRUS wniosek na druku SR-24/01/2025. Jest on dostępny w jednostkach KRUS i na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/krus/formularze-i-wnioski---swiadczenia

Wniosek i załączniki do KRUS

Do wniosku o wydłuzony zasiłek macierzyński należy dołączyć zaświadczenie, które wystawia szpital i zawiera ono następujące informacje:

  • Tydzień ciąży, w którym dziecko się urodziło.
  • Masę urodzeniową dziecka.
  • Okres pobytu dziecka w szpitalu.

Termin złożenia wniosku – tylko 3 miesiące!

Warto pamiętać, że wniosek należy złożyć w terminie 3 miesięcy od zakończenia podstawowego okresu zasiłku macierzyńskiego (ale nie wcześniej niż od 19 marca 2025 roku, kiedy to nowe przepisy dopiero wchodzą w życie).

Wydłużony zasiłek macierzyński w 2025

Ważne, aby dopilnować trzymiesięcznego terminu, gdyż wnioski złożone po jego upływie zostaną odrzucone

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o wydłużony zasiłek macierzyński można złożyć na kilka sposobów:

  • Osobiście w jednostce organizacyjnej KRUS.
  • Za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej.
  • Poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP.
  • W formie dokumentu elektronicznego z podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym.
image
wydłużony zasiłek macierzyński od 2025 roku
FOTO: Agnieszka Sawicka

Sytuacje, kiedy wydłużony zasiłek macierzyński nie przysługuje - jakie?

Oto sytuacje, w których świadczenie wydłużonego zasiłku macierzyńskiego nie przysługuje:

  • Jeśli rodzic lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie, otrzymuje zasiłek macierzyński lub inne świadczenia, jak: urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski, urlop uzupełniający macierzyńskie.
  • Jeśli dziecko umieszczone zostało w placówce zastępczej.
  • Jeśli rodzic lub osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem przestała tę opiekę sprawować.
  • Jeśli osoba, która pobiera zasiłek macierzyński została wyłączona z ubezpieczenia.

Podsumowując, zasiłek macierzyński może zostać wydłużony o okres od 8 do 15 tygodni. Czas ten jest zależny od specyfiki porodu i hospitalizacji dziecka. Termin na złożenie wniosku o świadczenie to 3 miesiące od zakończenia podstawowego okresu zasiłku macierzyńskiego. Wniosek należy składać na odpowiednim druku wraz z załącznikami i kierować do KRUS.

źródła: gov.pl

Warszawa
15°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
niedz.
wi_00
23°C
10°C
pon.
wi_00
25°C
10°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 16:51