Jak zgłaszać straty w uprawach wywołanych przez klęski żywiołowe?
W najnowszym „Tygodniku Poradniku Rolniczym” (nr 29/2021) podpowiadamy, w jaki sposób rolnik powinien zgłosić straty w uprawach. Zupełnie inna jest procedura przy zgłaszani szkód wyrządzonych przez suszę, a inna jeśli straty wyrządziła grad czy nawałnica. Jak to wygląda w praktyce?
Na jakie źródła ciepła można dostać dotację z programu Czyste powietrze?
Poruszamy także temat dofinansowania z „Czystego powietrza”, ponieważ wielu rolników przeprowadzając remont swoich domów chce także podnieść efektywność cieplną domostw. Warto przy tym zwrócić uwagę, że tylko do końca tego roku można uzyskać dotacje z tego programu na zakup pieca na węgiel. Na jakie jeszcze inne źródła ciepła można uzyskać wsparcie i w jakiej wysokości?
Zimotrwałość rzepaku i zaprawianie jęczmienia
W dziale Agroporady jak zwykle można znaleźć wiele przydatnych informacji i porad. Wśród nich można przeczytać m.in. o tym jak istotny jest wybór odmian rzepaku o najwyższej zimotrwałości. Dla łatwiejszego rozeznania przygotowaliśmy zestawienie ponad 80 odmian rzepaku z określeniem jak przezimowały w najtrudniejszych okresach wegetacyjnych.
Podpowiadamy także jakie choroby jęczmienia można ograniczyć dzięki zaprawianiu materiału siewnego.
Przyczepy Pöttingera Jumbo 7000 tak wydaje jak sieczkarnie?
W dziale Technika rolnicza zamieściliśmy obszerny artykuł poświęcony nowym przyczepom samozbierającym Pöttingera. Producent zapewnia, że najnowsze przyczepu Jumbo 7000 są równie wydajne przy zbiorze zielonki jak sieczkarnie samojezdne. A że mieliśmy okazje – jako jedni z nielicznych – uczestniczyć w premierze tej maszyny, to dzielmy się z Wami wrażeniami z pracy przyczepy Jumbo 7000 i opisujemy jak dokładnie działa ona na łąkach.
Takie startu młodemu rolnikowi można tylko pozazdrościć
Tematem numeru za to jest reportaż z gospodarstwa państwa Sukowskich z Dzbenina, którzy sąd dostawcami mleka do OSM w Piątnicy. W ostatnim czasie rolnicy dość dużo inwestowali w swoje gospodarstwo mleczne. Ale jak podkreślają, czynili to głównie z myślą o swoich następcach, czyli dla syna Marcina i jego żony Anny.
Jakie zmiany zaszły w ich gospodarstwie i co już przyniosły?
Zamów Tygodnik Poradnik Rolniczy prosto do domu
Jeśli jeszcze nie masz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", to możesz go zamówić z dostawą prosto do domu. Zwłaszcza, że teraz pierwszy miesiąc czytasz tylko za 1 zł! Na dodatek zyskasz wiele korzyści – sam sprawdź:
Zamów Tygodnik Poradnik Rolniczy.
Paweł Mikos