Młodzież za kierownicą ciągnika, kiedy im to wolno?
Ciągnik rolniczy, jak każdy inny pojazd napędzany silnikiem, wymaga od kierującego uprawnień. W przypadku ciągnika rolniczego jest to kat. T. Jednak nie tylko ta kategoria prawa jazdy pozwala na kierowanie ciągnikiem rolniczym na drodze publicznej. Posiadacze prawa jazdy kat. B (na samochód osobowy) również mogą legalnie kierować traktorami. Jednak te osoby nie są już nieletnimi, bowiem aby mieć uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi, wymagane jest ukończenie 18. roku życia.
Takiego wymogu nie ma na uprawnienia kat. T.
"Prawko" na traktor od 16. roku życia
Ustawodawca przewidział, że posiadacz prawa jazdy kat. T może kierować:
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
- zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
Zapisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wskazują jednoznacznie, jakie jest minimalny wiek kierowcy, któremu wolno prowadzić ciągnik rolniczy lub inny pojazd mieszczący się w kat. T prawa jazdy. W art. 8 pkt 1 ppkt 2 czytamy, że w przypadku tej kategorii minimalny wiek wynosi 16 lat.
Czy za jazdę bez uprawnień grozi kara?
Oczywiście. Taką karę może ponieść osoba, która użyczyła ciągnik rolniczy małoletniemu bez prawa jazdy, jak i opiekunowie nieletniego, którzy w jego imieniu będą odpowiadali przed sądem rodzinnym i nieletnich. Kara za użyczenie ciągnika osobie bez uprawnień, bez względu na wiek tej osoby, wynosi 300 zł.
Michał Czubak
fot. arch. TAP