Na miejscu lądował helikopter LPR.fot. M. Czubak
StoryEditorWypadek

2-letnie dziecko zginęło wciągnięte przez WOM ciągnika

14.04.2025., 15:28h

Koszmarny wypadek na terenie jednej z posesji w miejscowości Gródek (woj. mazowieckie). Zdarzenie zakończone śmiercią małego dziecka miało miejsce 14 kwietnia rano.

Sokołów Podlaski. 2-letnie dziecko zginęło wciągnięte przez WOM

Okoliczności dzisiejszej tragedii wciąż są przedmiotem policyjnego śledztwa. Służby nie udzielają zbyt obszernych informacji na temat samego wypadku. Wiadomo jedynie, że zdarzenie miało miejsce około godziny 9.30 w miejscowości Gródek w gminie Jabłonna Lacka.

Z informacji przekazanych przez policję wynika, że w wyniku wciągnięcia dziecka przez WOM zasilający opryskiwacz, zginęło dziecko.

Oprócz policji, na miejscu działania swoje prowadzili również strażacy i załoga Lotniczego Pogotowia ratunkowego. To właśnie lekarz z LPR stwierdził zgon 2-letniego dziecka.

Policja apeluje o rozwagę i dbanie o bezpieczeństwo dzieci

Powyższy przypadek to okazja do tego, aby przypomnieć zasady BHP w gospodarstwie, gdy w pobliżu znajdują się dzieci. - Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują. Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest, żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Przyczyną tych wypadków jest brak wyobraźni, doświadczenia oraz fakt, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz przewidzieć skutków takich poczynań - przekazuje podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja z KPP dla powiatu Warszwskiego-Zachodniego.

Jak uniknąć zagrożeń przy pracy w gospodarstwie, gdzie są dzieci?

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

oprac. M. Czubak

fot. ilustrująca 

Warszawa
9°C
Zachmurzenie umiarkowane
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2025 16:59