Wyposażenie i stan techniczny
To, co na pierwszy rzut oka można sprawdzić, to wyposażenie ciągnika rolniczego oraz jego stan techniczny. Niekiedy nawet nie trzeba zagłębiać się w szczegóły, by zauważyć, że taki ciągnik rolniczy nie powinien poruszać się po drogach, gdyż jego stan techniczny ewidentnie przekreśla korzystanie z pojazdu.
Podstawowe wyposażenie ciągnika rolniczego jest ściśle opisane w rozporządzeniu z 24 grudnia 2019 roku. Czytamy w nim, że ciągnik rolniczy musi być wyposażony w kabinę lub ramę ochronną, wycieraczkę przedniej szyby, prędkościomierz, co najmniej dwa lusterka zewnętrzne, sygnał dźwiękowy oraz hamulec roboczy i postojowy i sprawne światła. To zwykle zapewnia producent, więc o to nie trzeba się martwić. Ale jest też dodatkowe wyposażenie.
Dodatkowe wyposażenie ciągnika rolniczego
Ciągnik, by mógł poruszać się po drogach publicznych musi także być wyposażony w gaśnicę ABC. Natomiast posiadanie dodatkowej o wadze 6 kg proszku typu ABC obowiązuje właścicieli pojazdów wielkogabarytowych, w tym kombajnów zbożowych. Pojazd musi także być wyposażony w tablicę wyróżniającą pojazd wolnobieżny, czyli tzw. trójkąt. Taka tablica nie jest wymagana, jeżeli ciągnik rolniczy wchodzi w skład zespołu pojazdów i nie jest w nim ostatni.
- Na podstawie własnych doświadczeń ze służby w terenie wykładowcy zwracali szczególną uwagę, jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na policjantach dokonujących kontroli takich pojazdów i jakie ma to znaczenie dla zapobiegania katastrofom w ruchu drogowym - przekazują policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku.
Michał Czubak
fot. Szkoła Policji w Słupsku