Policjanci odwiedzali rolników w trakcie prac żniwnych.fot. KPP w Gołdapi
StoryEditorPOLICJA

Policja jeździ do rolników na pola. Mają jeden cel [FOTO]

04.08.2024., 17:30h

Żniwa to czas wzmożonej pracy na polach, który niesie ze sobą wiele zagrożeń. Rolnicy obsługujący maszyny, transportujący plony i pracujący na wysokości są szczególnie narażeni na wypadki. W związku z tym gołdapscy policjanci spotykają się z rolnikami i odwiedzają ich podczas prac polowych.

Zagrożenia na roli

Prace polowe, takie jak zbieranie plonów czy opryskiwanie roślin, mogą być niebezpieczne. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragicznych w skutkach wypadków. Najczęściej dochodzi do nich podczas pracy z nieodpowiednio przygotowanymi maszynami rolniczymi oraz artykułami rolnymi. Spora ilość obowiązków, które musi wykonać pracownik rolny, prowadzi do spadku ostrożności i koncentracji. Długie godziny ciężkiej pracy, często wykonywanej w pełnym słońcu, przyczyniają się do zmęczenia, co również zwiększa ryzyko wypadków.

Środki zapobiegawcze

Aby zminimalizować ryzyko wypadków, policjanci zalecają częste, krótkie przerwy na regenerację i odpoczynek oraz solidny podział obowiązków między pracownikami. Ważne jest również, aby dzieci miały zorganizowane miejsce zabaw z dala od toczących się prac polowych. Nie można dopuszczać do obsługi maszyn rolniczych osób niepełnoletnich lub bez odpowiednich uprawnień.

Dzieci na gospodarstwie

Dla wielu dzieci prace w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Podwórze gospodarstwa rolnego to miejsce pracy, zabaw dzieci i życia rodzinnego. Niestety, zabawa w roboczej części gospodarstwa może prowadzić do wypadków, takich jak upadki z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem czy zatrucia środkami ochrony roślin.

Zagrożenia dla zdrowia dzieci

Dzieci nie powinny przebywać w pomieszczeniach gospodarczych, gdyż może to być dla nich szkodliwe. Mogą tam być narażone na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych oraz pyłopochodne choroby układu oddechowego.

Edukacja i świadomość

Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Jest to niedopuszczalne, ponieważ brak wyobraźni, doświadczenia i umiejętności oceny niebezpieczeństwa przez dzieci może prowadzić do tragicznych wypadków.

Policjanci podkreślają, że edukacja na temat bezpieczeństwa pracy na roli jest kluczowa. Rolnicy powinni być świadomi zagrożeń i stosować się do zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć niepotrzebnych tragedii. Szczególnie teraz, podczas intensywnych prac żniwnych, ostrożność i rozwaga są niezmiernie ważne.

oprac. M. Czubak

fot. KPP w Goładapi

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:12