Policja ukarała rolnika za zabrudzenie drogi.KPP Mława
StoryEditorpolicja

Policja ukarała rolnika za zabrudzenie drogi. To nie koniec jego kłopotów

21.11.2024., 11:00h

Kierowca ciągnika rolniczego z rozrzutnikiem obornika wyjechał z pola, pozostawiając na jezdni znaczną ilość błota i nieczystości. Wpadł w ręce policji.

Mława. Ciągnikiem zabrudził drogę

Mławska grupa SPEED zatrzymała ostatnio, na drodze wojewódzkiej 587 w Mdzewie (woj. mazowieckie), kierującego ciągnikiem rolniczym z rozrzutnikiem obornika. Powodem zatrzymania do kontroli było zabrudzenie drogi. To był dopiero początek problemów traktorzysty.

Kierowca ciągnika rolniczego z rozrzutnikiem obornika wyjechał z pola, pozostawiając na jezdni znaczną ilość błota i nieczystości, co stworzyło zagrożenie w ruchu drogowym. Sprawa zakończyła się mandatem, interwencją straży pożarnej oraz zatrzymaniem prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Kierowca stracił "prawko"

29-letni mieszkaniec powiatu mławskiego, nie posiadał wymaganych uprawnień do prowadzenia ciągnika rolniczego z naczepą. Pomimo posiadania prawa jazdy kategorii B, nie uprawniało ono do kierowania tego typu pojazdami. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu jego dokumentu.

Art.  91.  [Zanieczyszczenie drogi publicznej]

Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Zanieczyszczona jezdnia wymagała natychmiastowego usunięcia błota i innych nieczystości, które mogły zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Na miejsce wezwano straż pożarną, która przeprowadziła niezbędne prace porządkowe.

- Mławska grupa SPEED apeluje - bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas, od naszej wyobraźni i odpowiedzialności. To nie tylko stosowanie się do ograniczeń prędkości czy bezpieczne wykonywanie manewrów. To także świadomość, że z drogi nie korzystamy sami. Zanieczyszczanie drogi, to nie tylko wykroczenie, ale przede wszystkim brak odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych - podaje asp.szt. Anna Pawłowska z policji w Mławie.

Problem teoretyczny kontra rzeczywistość

Kierowcy pojazdów rolniczych mają obowiązek oczyszczenia kół i maszyn przed wyjazdem na drogi publiczne. W teorii ma to zapobiegać podobnym sytuacjom, jednak w praktyce realizacja tego obowiązku bywa trudna. Nikt jednak ze sobą nie wozi myjki ciśnieniowej i baniaka z wodą, by pojazd oczyścić z błota.

Dodatkowo pojazdy rolnicze często pokonują tę samą trasę kilkukrotnie w ciągu dnia, co powoduje, że czyszczenie przed każdym wyjazdem jest po prostu nieefektywne.

Michał Czubak

fot. KPP Mława

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. grudzień 2024 04:27