Brazylia. Polski statek zamiast soi przewoził... kokainę
Statek czekał na kotwicowisku przez dwa dni, zanim załadowano na jego pokład 70 tysięcy ton soi, lecz w tym czasie doszło do odkrycia narkotyków. Jeden z członków załogi zauważył zerwaną plombę na drzwiach prowadzących do jednego z pustych pomieszczeń technicznych, tzw. void space, znajdującego się między nadbudówką a ładowniami.
Zaniepokojony marynarz natychmiast poinformował kapitana o nietypowej sytuacji. Wewnątrz podejrzanego pomieszczenia znajdowały się paczki owinięte folią, które na pierwszy rzut oka nie należały do standardowego wyposażenia statku ani do przewożonego ładunku. Kapitan, nie tracąc czasu, za pośrednictwem agenta portowego skontaktował się z lokalnymi władzami, wzywając policję do dokładnego zbadania sprawy.
Policja zbadała nietypowy ładunek
Po przybyciu na miejsce brazylijscy funkcjonariusze przystąpili do szczegółowego przeszukania statku i szybko ustalili, że zafoliowane paczki zawierają kokainę. W sumie odnaleziono około pół tony narkotyku, co potwierdziły wyniki testów przeprowadzonych przez policję.
Cała załoga statku została zatrzymana przez brazylijskie służby na czas wyjaśnienia sprawy. Należy podkreślić, że na razie brak dowodów wskazujących na to, by członkowie załogi byli świadomi obecności narkotyków na pokładzie. Przesłuchania miały na celu ustalenie, jak i kiedy doszło do próby przemytu.
Po zakończeniu procedur wyjaśniających masowiec mógł wznowić swój rejs, jednak doszło do kluczowych zmian. Załoga statku została całkowicie wymieniona, a statek, zamiast kierować się do pierwotnego celu w Hiszpanii, obrał nowy kurs — tym razem do Amsterdamu.
Policja uważa, że w przemycie brał udział ktoś z załogi statku
Załoga masowca składa się z 20 osób narodowości polskiej, ukraińskiej, rumuńskiej oraz bułgarskiej. Federalna policja, która zajmuje się sprawą, w oficjalnym komunikacie poinformowała, że "Istnieje podejrzenie, że narkotyk został przetransportowany z pomocą członków załogi, gdy statek był zakotwiczony."
Michał Czubak
fot. Policia Federal