Ponad 5 tys. wypadków podczas pracy w rolnictwie
W pierwszym półroczu 2024 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zgłosiła 5 081 zdarzeń wypadkowych w placówkach terenowych i oddziałach regionalnych, co oznacza spadek o 344 przypadki (6,3%) w porównaniu z pierwszym półroczem roku poprzedniego.
Spadek może i nie jest szczególnie wielki, ale z pewnością jest to dobry prognostyk na przyszłość.
W analizowanym okresie zakończono postępowania dotyczące 5 557 wniosków o odszkodowanie za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć spowodowaną wypadkiem przy pracy rolniczej. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano 5 080 zdarzeń jako wypadki przy pracy, niezależnie od ich skutków zdrowotnych.
Wśród podjętych decyzji dotyczących odszkodowań wyróżniały się:
- 4 281 decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie (74,0% wszystkich decyzji), w tym 68 na podstawie odwołań;
- 1 390 decyzji odmawiających przyznania jednorazowych odszkodowań (24,0%);
- 112 umorzeń z powodu rezygnacji z roszczeń (1,9%).
Wypłacono jednorazowe odszkodowania w 14 przypadkach wypadków śmiertelnych, a u 8 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji w wyniku wypadku przy pracy rolniczej. Liczba wypadków skutkujących wypłatą odszkodowań zmniejszyła się o 303 przypadki (6,6%) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Szczególnie znaczący spadek odnotowano w liczbie wypadków śmiertelnych, które zmalały o 12 przypadków (46,2%).
Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków?
Najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu zanotowano w następujących grupach:
- „Upadek osób” – 2 217 poszkodowanych (51,8% wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym);
- „Uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta” – 502 poszkodowanych (11,7%);
- „Pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” – 441 poszkodowanych (10,3%);
- „Inne zdarzenia” – 404 poszkodowanych (9,4%).
Rolnicy też chorują
W tym samym okresie zarejestrowano również 157 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, co stanowi wzrost o 15 przypadków (10,6%) w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku. Wydano 33 decyzje odmowne oraz 115 decyzji przyznających odszkodowanie.
W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby decyzji odmownych o 4 przypadki (13,8%) oraz decyzji przyznających odszkodowania o 21 przypadków (22,3%).
Dane te wskazują na pozytywną tendencję w zakresie bezpieczeństwa pracy w sektorze rolniczym, jednak nadal istnieje potrzeba dalszych działań mających na celu redukcję liczby wypadków, zwłaszcza tych najgroźniejszych, takich jak upadki czy interakcje ze zwierzętami.
Michał Czubak
fot. KPP Opatów/ilustracyjne