22-latek za oszustwo na rolniku może trafić do więzienia na 8 lat.fot. KPP Iława
StoryEditorpolicja

Rolnik sprzedał cielaki, ale pieniędzy nie zobaczył. Do akcji wkroczyła policja

19.12.2024., 09:00h

Policjanci z Iławy zatrzymali 22-letniego mieszkańca województwa wielkopolskiego podejrzanego o oszustwo przy zakupie bydła.

Iława. Oszukał rolnika - został zatrzymany

Sprawa rozpoczęła się w październiku tego roku, kiedy pokrzywdzony rolnik zgłosił na policję, że kupiec, który wcześniej wpłacił zaliczkę na zakup 21 cielaków, nie uregulował reszty należności. Funkcjonariusze podjęli szybkie działania, które doprowadziły do ujęcia podejrzanego.

Jak działał oszust?

Rolnik, poszukując nabywcy na swoje cielaki, poinformował o tym znajomych z branży. Zgłosił się do niego młody mężczyzna, który wyraził zainteresowanie zakupem zwierząt. Strony uzgodniły warunki sprzedaży, a kupujący przekazał 10 000 zł zaliczki. Po odbiorze bydła kupiec nie wywiązał się jednak z zapłaty pozostałej kwoty. Pomimo prób kontaktu, rolnik nie otrzymał pieniędzy i postanowił zgłosić sprawę na policję.

Oszust w rekach policji. To 22-latek

Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego szybko przystąpili do działania. W trakcie postępowania przesłuchano świadków, przeanalizowano podobne zdarzenia i wytypowano osobę podejrzaną o dokonanie oszustwa. Determinacja policjantów doprowadziła do ustalenia personaliów sprawcy. Zatrzymanym okazał się 22-letni mężczyzna, który trafił do policyjnej celi.

image
porady prawne

Skup nie zapłacił i zwinął interes. Czy rolnik ma szanse odzyskać pieniądze?

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów oszustwa, za które kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Iławie, na wniosek prokuratora i policji, zdecydował o zastosowaniu wobec mężczyzny tymczasowego aresztu na trzy miesiące.

Przestroga dla rolników i sprzedających

Przypadek ten pokazuje, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas sprzedaży zwierząt i innych dóbr. Rolnicy coraz częściej zawierają transakcje z osobami spoza swojego regionu, co może wiązać się z większym ryzykiem oszustwa. Aby uniknąć takich sytuacji, warto przestrzegać kilku zasad:

  • dokumentuj transakcje – sporządzaj umowy kupna-sprzedaży z pełnymi danymi nabywcy.
  • sprawdzaj wiarygodność kupującego – upewnij się, że osoba zainteresowana zakupem jest solidnym kontrahentem, na przykład poprzez rozmowy z innymi sprzedawcami.
  • wstrzymaj wydanie towaru do pełnej zapłaty – jeżeli to możliwe, odbiór zwierząt powinien nastąpić dopiero po uiszczeniu całej kwoty.
  • korzystaj z usług notarialnych lub innych zabezpieczeń – przy większych transakcjach warto zaangażować profesjonalistów.

Michał Czubak

fot. KPP Iława

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 14:49