fot. Europol
StoryEditorPESTYCYDY

Służby zarekwirowały ponad 2 tys. ton pestycydów. 21 osób zatrzymanych

24.10.2023., 15:30h
Operacja Silver Axe VIII zakończona sukcesem. W sumie organy ścigania przejęły 2 040 ton fałszywych lub nielegalnych środków ochrony roślin, dokonano 21 aresztowań podejrzanych oraz zlikwidowano kilka zakładów produkcyjnych, które były wykorzystywane do fałszowania środków ochrony roślin.

Silver Axe wymierzona w nielegalne środki ochrony roślin

Operacja Silver Axe VIII, to międzynarodowa inicjatywa koordynowana przez Europol, która miała miejsce w okresie od 23 stycznia do 28 kwietnia 2023 roku. W akcji tej uczestniczyły organy ścigania z 32 krajów, w tym państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz pięć krajów spoza UE. Wspierali ją również Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE), CropLife Europe i CropLife International.

W jej efekcie organy ścigania przejęły 2 040 ton fałszywych lub nielegalnych środków ochrony roślin, dokonano 21 aresztowań podejrzanych oraz zlikwidowano kilka zakładów produkcyjnych, które były wykorzystywane do fałszowania środków ochrony roślin. Ta ósma edycja operacji stanowiła dotąd największe przejęcie fałszywych i nielegalnych środków ochrony roślin.

Oszuści wprowadzali pestycydy na rynek głównie z Azji

W trakcie operacji Silver Axe VIII ujawniono metody wprowadzania podrabianych produktów na rynek Unii Europejskiej, obejmujące zarówno sprzedaż fałszywek, jak i produktów zakazanych, a także nielegalny import, zarówno online, jak i tradycyjny. Uczestniczące w operacji organy przeprowadzały inspekcje na granicach lądowych i morskich, na rynkach krajowych, u dostawców usług kurierskich i na platformach handlowych online. Nielegalne środki ochrony roślin, błędnie oznakowane produkty lub zakazane substancje trafiały na rynek. Warto zaznaczyć, że choć Azja i Azja Południowa nadal są głównymi źródłami nielegalnych środków, to znaczna część produkcji i konfekcjonowania ma miejsce w Unii Europejskiej.

Surowe przepisy

Branża środków ochrony roślin, działająca zgodnie z prawem i produkująca oryginalne preparaty, podlega surowym przepisom i kontroli. Jest to jedna z najbardziej regulowanych branż na świecie. Produkty podrabiane, ze względu na nieznany skład i obecność zanieczyszczeń, mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Według Europolu stosowanie tańszych, nielegalnych i niespełniających norm produktów doprowadziło do uszkodzenia pól uprawnych i innych elementów ekosystemu, w tym populacji pszczół.

Dotychczasowe wysiłki sektora publicznego i prywatnego doprowadziły do przechwycenia 6 961 ton nielegalnych pestycydów podczas ośmiu operacji Silver Axe.

oprac. M. Czubak

fot. Europol

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 00:55