W nawiązaniu do artykułu opublikowanego na naszym portalu pragniemy przekazać następujące sprostowanie:
- Opublikowany artykuł zawiera nieprawdziwe informacje wskazujące na to, że małżeństwo rolników zostało skazane nieprawomocnym wyrokiem za fikcyjną sprzedaż ziarna. Informacja ta nie jest prawdziwa, albowiem jak wynika z przeprowadzonego przez Sąd Okręgowy w Kaliszu postępowania dowodowego Spółce nie została wyrządzona jakakolwiek szkoda majątkowa co potwierdzone zostało zmianą opisu kwalifikacji prawnej zarzucanych oskarżonym czynów.
- W omawianym artykule błędnie wskazano, że wyrok został wydany przez Sąd w Krotoszynie. Sprawa ta rozpatrywana była przez Sąd Okręgowy w Kaliszu.
- Nieprawdą jest prawdą jakoby w toku postępowania sądowego ustalono, że za nieistniejącą kukurydzę rolnik wypłacił swojej małżonce aż 2,5 mln złotych. Taki zarzut był stawiany oskarżonym w treści aktu oskarżenia. Przeprowadzone przez Sąd Okręgowy w Kaliszu postępowanie dowodowe wykazało, że małżeństwo rolników nie wyrządziło jakiejkolwiek szkody majątkowej spółce, co doprowadziło do zmiany przez Sąd opisu i kwalifikacji prawnej zarzucanych oskarżonym czynów.
- Na żadnego z oskarżonych nie został nałożony obowiązek naprawienia szkody, albowiem szkody takiej nigdy nie było. Przeprowadzone w toku procesu postępowanie dowodowe nie potwierdziło zarzutów prokuratorskich w tym zakresie.
- Wobec oskarżonej Pauliny M. obok kary grzywny Sąd orzekł karę 7 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym Zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat.
Pragniemy przeprosić za błędy i nieścisłości w naszym artykule. Oświadczamy nadto, że jesteśmy zobowiązani do przekazywania rzetelnych i prawdziwych informacji, dlatego zależy nam na sprostowaniu błędnych danych i przekazaniu czytelnikom poprawnej wersji wydarzeń.
Michał Czubak