Opole Lubelskie. 61-latek potrącony podczas zbioru wiśni
Wypadek miał 27 lipca miejsce tuż po godzinie 17:00 w Ludwikowie, który znajduje się w gminie Opole Lubelskie (woj. lubelskie). 61-letni mężczyzna dostał się pod koło maszyny do zbioru wiśni, która była podłączona do ciągnika, jednak okoliczności tego zdarzenia nie zostały jeszcze dokładnie wyjaśnione.
Warto podkreślić, że zarówno poszkodowany, jak i kierowca ciągnika byli trzeźwi w momencie wypadku, więc alkohol nie był czynnikiem wpływającym na to tragiczne wydarzenie.
" allowfullscreen="allowfullscreen">
Apelujemy policji o bezpieczeństwo
- W związku z sezonem prac polowych, apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Najczęstszą przyczyną wypadków w rolnictwie jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, pośpiech, nieuwaga i zmęczenie. Wykonując prace w gospodarstwie, pamiętajmy, by nie podchodzić do nich w sposób rutynowy. Z pozoru proste czynności wykonywane wbrew zasadom bezpieczeństwa mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia - podaje asp. Katarzyna Bigos z policji w Opolu Lubelskim.
Policjanci również przypominają o najważniejszych zasadach, jakie rolnicy powinni przestrzegać podczas prac w gospodarstwie:
- Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
- Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
- Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
- W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
- Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
- Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
- Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
- Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
- Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
- W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
- Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
Michał Czubak
fot. KPP Opole Lubelskie