Rolnicy apelują do kierowców: "Nie hamuj przed nami na złość"
Kombajny, które teraz często spotykamy na drogach, mogą ważyć ponad 15 ton. Traktory z przyczepami mogą nawet osiągnąć wagę powyżej 40 ton. Dlatego, jeśli zauważymy, że droga jest ciasna, warto lekko zjechać na pobocze, by umożliwić przejazd pojazdom tego typu. Rolnicy zrobią to samo, by bezpiecznie się minąć.
- Nie wciskaj się, nie wymuszaj, nie trąb i broń Boże - nie hamuj przed nami "po złości!" Nim zatrzymamy nasze pojazdy możemy po Tobie przejechać. Możemy również stracić panowanie, co zagraża nam, Tobie oraz innym użytkownikom dróg. Nasze pojazdy to nie auta osobowe, lecz ciężkie maszyny. Bądź wyrozumiały i zwyczajnie nie utrudniaj nam pracy! - informują.
Jaka jest reakcja na apel rolników?
Rolnicy swój apel wystosowali w Internecie, w mediach społecznościowych. Reakcje były w większości pozytywne. Widać, że w społeczności "nierolniczej" jest zrozumienie dla tego typu działań. Niestety, jak w wszędzie. Tak i tutaj znajdą się "czarne owce", które za nic będą miały apele tej grupy zawodowej i będą uważali, że drogi jest ich.
Justyna Wieczorkiewicz napisała: "Jak czyta się niektóre komentarze to jest żenujące, a wystarczy tylko trochę wyrozumiałości i szacunku. Pamiętajmy, że gdyby nie wieś to nie byłoby co jeść. Szanujmy pracę i siebie nawzajem."
"A ja apeluje o trochę pomyślunku, o zjechanie co jakiś czas dosłownie na minutę jeżeli ciągnie za sobą peleton aut zwłaszcza ciężarowych, my też jesteśmy w pracy. A przede wszystkim odstęp pomiędzy ciągnikami kiedy jadą/ wracają z pola, żeby umożliwić pojedyncze wyprzedzanie" - zaznacza pod wpisem Marcin Ratajczak.
Jakie prawo jazdy potrzebne do kierowania ciągnikiem rolniczym?
Żeby móc poruszać się ciągnikiem rolniczym po drogach publicznych, potrzebne są uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W tym konkretnym przypadku wystarczy prawo jazdy kat. B. Dokument tego typu pozwoli użytkownikowi na terenie naszego kraju poruszać się ciągnikiem rolniczym wraz z przyczepą lekką do 750 kg dmc oraz pojazdem wolnobieżnym. Jednak jeśli chcemy prowadzić ciągnik z cięższą przyczepą lub przyczepami, musimy mieć prawo jazdy kat. T.
Bez rejestracji i ubezpieczenia ciągnikiem po prywatnym polu?
Wielu błędnie uważa, że skoro ciągnikiem poruszamy się po własnym gospodarstwie i własnym polu, to pojazd tego typu nie musi być zarejestrowany oraz nie musi posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC. To nie jest prawdą.
Ciągnik rolniczy wykorzystywany do poruszania się po drogach prywatnych oraz publicznych, a także pracujący w polu musi posiadać ubezpieczenie oraz musi być również zarejestrowany. A co za tym idzie, musi także mieć ważne badanie techniczne. Przepisy w tym zakresie są jednoznaczne.
Michał Czubak
fot. arch. TPR