W tym regionie ceny udek kurzych wzrosły od lipca bieżącego roku o 60%, a średnie ceny mięsa - o 15%. W okręgu kaliningradzkim dostawcy z Białorusi zwiększyli ceny o 30-45% i żądają zapłaty z góry. Miejscowi sprzedawcy żywności szukają alternatywnych źródeł zaopatrzenia (głównie brak łososi i owoców) w Ameryce Południowej. Trudności są również w zaopatrzeniu w sery, których ceny podwoiły się.
Ceny mięsa rosną również w największym miastach Rosji – Moskwie i Petersburgu. Ceny surowców kupowanych przez zakłady mięsne zwiększyły się o 15-20%, a oczekuje się dalszego wzrostu.
Ceny żywności w Rosji rosły jeszcze przed wprowadzeniem ostatnich zakazów importu surowców. Ceny w lipcu były o 10% wyższe niż rok wcześniej. W Petersburgu od początku bieżącego roku ceny wieprzowiny zwiększyły się o 23,5%, drobiu – o 25,8% , a mleka – o 13,5%. Były one głównie efektem wprowadzenia zakazu importu wieprzowiny od początku lutego bieżącego roku. Specjaliści oceniają, że zwiększenie importu mięsa z Brazylii nie spowoduje obniżenia cen dla konsumentów, ponieważ już obecnie ceny brazylijskiej wieprzowiny są o 20-30% wyższe niż przed miesiącem.
(Agra Europe 22 August 2014, s. 7)
W.M.