StoryEditorTargi

XXV Krajowe Dni Ziemniaka już w najbliższy weekend!

22.08.2018., 12:08h
Rok temu Krajowe Dni Ziemniaka były zorganizowane w gospodarstwie Hodowla Roślin Kalinowa. Zaprezentowano tam m.in. nową modę i nowy kierunek produkcji ziemniaka tzw. „Little Potatoes”. Przed nami tegoroczna i wyjątkowa, bo XXV jubileuszowa edycja Krajowych Dni Ziemniaka, których „Tygodnik Poradnik Rolniczy” jest patronem medialnym.
Przypomnijmy, że wszystkie ziemniaki, kartofle i pyry, czyli Solanum tuberosum L.,  pochodzą z Chile. Do Europy, a ściślej do Anglii, przybyły w XVI wieku. W Polsce uprawa ziemniaka została zapoczątkowana prawdopodobnie za króla Jana III Sobieskiego, a rozpowszechniła się w XVIII wieku.

Szkolenia i doświadczenia

W tym roku spotkanie odbędzie się 25 (w godzinach 10.00–16.00) i 26 sierpnia (w godzinach 9.00-16.00) w Boninie w województwie zachodniopomorskim. Jest to miejsce historycznie związane z ziemniakiem. To właśnie w Boninie w roku 1966 utworzono Instytut Ziemniaka prowadzący badania poświęcone wyłącznie ziemniakowi. Obecnie jednostka jest Oddziałem Naukowym Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie.

W trakcie targów specjaliści IHAR-PIB, będą prowadzić szkolenia i konsultacje dotyczące technologii uprawy, przechowalnictwa, odmianoznawstwa ziemniaka, a także rozwiązań marketingowych i przepisów prawnych. W kolekcji polowej zostanie zaprezentowane ponad 100 odmian ziemniaka oraz 10 różnych programów ochrony i nawożenia. Zaplanowano również pokaz zbioru ziemniaków z użyciem najnowocześniejszych maszyn i innowacyjnych rozwiązań w zakresie prac polowych.



  • Tak było rok temu na Krajowych Dniach Ziemniaka w HR Kalinowa. Na 6 ha plantatorzy mogli porównać 122 odmiany ziemniaka

Pokutuje rzadka wymiana

Dzień ziemniaka warto świętować i warto Bonin odwiedzić. Wszak w produkcji tej rośliny byliśmy kiedyś światowym liderem i nadal zaliczamy się do czołówki. Powierzchnia uprawy ziemniaków w naszym kraju sięgała w niektórych rekordowych latach uprawy nawet 20% ogólnej powierzchni gruntów ornych.

Niestety, są niezbyt optymistyczne informacje dotyczące wymiany sadzeniaków w Polsce. Jest z tym duży problem i nie jest łatwy do rozwiązania.  Dla przykładu, w Holandi aż 90% plantacji towarowych obsadza się kwalifikowanym materiałem (wymiana co rok), a tylko w przypadku odmian skrobiowych sadzeniaki wymienia się tam co 3–4 lata. W Niemczech sadzeniaki wymienia się co 1–2 lata. W Polsce sadzeniaki wymieniane są co 10 lat, a tylko wyspecjalizowani plantatorzy robią to co 1–3 lata. Zapewne i o tym będzie mowa w Boninie. Póki co, jeszcze sporo ziemniaków czeka na wykopki, ale te niebawem.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 02:36