StoryEditorWiadomości rolnicze

Zaduszki rolnicze 2022. Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Przy okazji Wszystkich Świętych wspominamy rolników i osoby związane z rolnictwem, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach. I choć dla nas i dla rolnictwa to duża wyrwa, to wciąż są wśród nas, w naszej pamięci...

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich osób ważnych dla polskiego rolnictwa, którzy zmarli w ostatnim czasie. Ale niech ta lista będzie symboliczną próbą rolniczych Zaduszek. 

ŚP prof. Henryk Burczyk

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację, iż w dniu 10 lutego 2022 r. zmarł dr hab. Henryk Burczyk, prof. IWNiRZ, Wielki Człowiek i naukowiec – praktyk, o wybitnym umyśle i wyjątkowej pasji. Do roku 2021 aktywnie pracował w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB w Poznaniu, wspierając młodych naukowców swoją ogromną wiedzą i wieloletnim bogatym doświadczeniem. Niezwykle przyjacielski i pełen twórczego entuzjazmu, z wielką wiarą w nadchodzącą przyszłość i rozwój naszego Instytutu.

Z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Profesor Henryk Burczyk związany był od października 1996 r., w którym pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowo-Badawczych (1997–2008). Był także Kierownikiem Pracowni Roślin Energetycznych w Zakładzie Hodowli i Agrotechniki Roślin Włóknistych i Energetycznych. W roku 1999 r. uzyskał stanowisko Profesora Nadzwyczajnego w Instytucie. Na wyjątkowe podkreślenie zasługują prace Profesora Henryka Burczyka nad nową odmianą konopi przemysłowych Henola, której jest współtwórcą.

W uznaniu wielokierunkowej działalności Profesor Henryk Burczyk otrzymał liczne wyróżnienia, dyplomy i odznaczenia państwowe, resortowe i samorządowe zarówno krajowe, jak i zagraniczne, w tym m.in. Złoty Hipolit oraz godność „Wybitna Osobistość Pracy Organicznej”. Promotor prac doktorskich i magisterskich. Autor i współautor ponad 350 publikacji.

 Henryk Burczyk

ŚP. Andrzej Butra

30 marca w wieku 61 lat zmarł śp. Andrzej Butra, były wiceminister rolnictwa i działacz PSL.

Sp. Andrzej Butra ukończył weterynarię we Wrocławiu. W 2002 został kierownikiem biura powiatowego ARiMR w Kluczborku. Od 2007 szefował oddziałowi w Oleśnie, a potem kierował oddziałem terenowym Agencji Rynku Rolnego w Kluczborku. Od 2011 roku przez półtora roku sprawował funkcję wiceministra rolnictwa. Później był prezesem opolskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, a następnie szefem ODR-u w Łosiowie.

Andrzej Butra 

ŚP. Zofia Godlewska-Nowaczyk

19 października zmarła śp. Zofia Godlewska-Nowaczyk. Przez 19 lat pracowała w DANKO Hodowla Roślin.

- Przez wiele lat z dużym poświęceniem oddawała się pracy oraz sprawom DANKO. Była wspaniałym, życzliwym i serdecznym człowiekiem. Przekazane nam dobro pozostanie na zawsze w naszej pamięci – tak zmarłą Koleżankę pożegnali współpracownicy z DANKO.

 Zofia Godlewska-Nowaczyk

ŚP. Tadeusz Kowalczyk

15 maja w wieku 89 lat zmarł śp. Tadeusz Kowalczyk, działacz rolniczej „Solidarności” na Kielecczyźnie. Śp. Tadeusz Kowalczyk, urodził się w 1933 roku k. Kielc. W latach 60. był działaczem Polskiego Związku Pszczelarskiego. W tym okresie prowadził także gospodarstwo rolne i nauczał historii w szkole podstawowej. Od 1980 zaangażował się w tworzenie niezależnych rolniczych związków zawodowych. Współorganizował rolniczą „Solidarność” w woj. kieleckim. W stanie wojennym był działaczem  podziemnej „Solidarności” RI. Został za to aresztowany. Po wyjściu z więzienia, od 1987 r. był  członkiem Tymczasowej Krajowej Rady Rolników „Solidarności”, a potem przewodniczącym Rady Wojewódzkiej „Solidarności” RI. W latach 1988–1991 był skarbnik Krajowej Rady RI „S”.

Śp. Tadeusz Kowalczyk został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

 Tadeusz Kowalczyk

Bernard Krone

Dr inż. Bernard Krone, twórca firmy Krone, zmarł 14 października 2022 roku w Spelle po ciężkiej chorobie nowotworowej.

W 1970 stanął na czele firmy Krone kierując nią przez czterdzieści lat. Gdy obejmował stanowisko prezesa, firma Krone generowała obroty w wysokości 8,5 mln euro, a gdy przechodził na emeryturę i przekazywał stery swojemu synowi Bernardowi Krone jr., reprezentującemu czwarte pokolenie rodziny Krone, sprzedaż maszyn rolniczych oraz przyczep i naczep do pojazdów ciężarowych przynosiła 870 mln euro przychodu.

Bernard Krone urodził się w 1940 roku. Już jako sześciolatek tłumaczył swojemu nauczycielowi, że więcej można się nauczyć w warsztacie niż w szkole. Dołączył do rodzinnej firmy po ukończeniu studiów w 1962 roku. Przejęcie przez niego kierownictwa nad firmą Krone związane było z nagłą śmiercią jego ojca. Bernard Krone był uważany za wizjonera i powtarzał, że często kierował się słowami włoskiego poety i filozofa Dante Alighieri, który pisał, że "jeden czeka na zmianę czasów, a drugi chwyta ten czas i działa".

Bernard Krone

ŚP. Anna Makulec

6 września po długotrwałej chorobie zmarła śp. Anna Makulec, wieloletni dyrektor marketingu Same Deutz Fahr Polska. Miała zaledwie 52 lata.

Znajomi wspominają ją jako kobietę energiczną, ciepłą, szczerą, zawsze pomocną, życzliwą i uśmiechnięta. Była mocno związana z grupą Same Deutz-Fahr Polska, w której pracowała przez ostatnie 23 lata. Rzadko mówiła o swoich problemach, a przecież trzykrotnie z sukcesem mierzyła się z chorobą nowotworową. Optymizmem, który miała w sobie, dzieliła się z innymi. Ale choroba zaatakowała ją po raz czwarty. Tym razem musiała mierzyć się z najtrudniejszym przeciwnikiem – nowotworem trzustki.

– Gdy ostatni raz z nią rozmawiałem, była pełna nadziei. Snuła plany zawodowe, a nawet dzieliła się spostrzeżeniami dotyczącymi branży techniki rolniczej, którą znała jak mało kto. Szacowała, ile traktorów sprzeda się w tym roku, a tylko ci co Ją znali wiedzieli, jak precyzyjnie potrafiła ocenić rynek i sprzedaż. W tym co robiła była profesjonalistką – wspomina Przemysław Staniszewski, redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego". 

Anna Makulec

ŚP. Jarosław Orzyłowski

16 stycznia 2022 roki niespodziewanie zmarł Jarosław Orzyłowski, którzy przez wiele lat był przewodniczącym Rady Nadzorczej OSM w Siedlcach oraz Członek Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w latach 2017–2021.

Śp. Jarosław Orzyłowski uważał, że dla małych i średnich rolników spółdzielczość mleczarska jest najlepszym rozwiązaniem w produkcji mleka. Sam prowadził rodzinne gospodarstwo w miejscowości Radzików-Oczki, specjalizujące się w produkcji mleka. Utrzymywał stado ponad 20 krów mlecznych.

Jarosław Orzyłowski

ŚP. Krzysztof Pachucki

2 czerwca w wieku 56 zmarł śp. Krzysztof Pachucki, rolnik i uczestnik popularnego programu telewizyjnego „Rolnik Szuka Żony”. Śp. Krzysztof Pachucki prowadził na Mazurach gospodarstwo rolne i zajmował się hodowlą zwierząt.  Szersza publiczność poznała go, gdy wziął udział w 8. edycji show. Tam poznał Bogusię, z którą się ożenił. Niestety kilka miesięcy później popełnił samobójstwo. Wcześniej zmagał się z depresją.

- Chwile spędzone z Krzysztofem, jego gościnność i ciepło pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Będziemy tęsknić – tak na Instagramie Krzysztofa pożegnała ekipa programu „Rolnik Szuka Żony”.

 Krzysztof Pachucki

ŚP. Tomasz Radziszewski

6 sierpnia 2022 roku odszedł ŚP. Tomasz Radziszewski, który przez lata był członkiem Rady Nadzorczej SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Był także wieloletnim członkiem zarządu i wiceprezesem Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, a także członkiem Sądu Koleżeńskiego PFHBiPM.

– Zapamiętamy go jako skromnego, pracowitego, a zarazem wybitnego hodowcę bydła mlecznego. Wszak wyniki, jakie osiągał, mówią same za siebie. W stadzie zawsze miał matki buhajów, a jego niejeden buhajek trafił do SHiUZ-u Bydgoszcz, w tym Artus – jeden z najlepszych buhajów w historii polskiej hodowli – wspomina Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny TPR. 

ŚP. Tomasz Radziszewski prowadził 70-hektarowe gospodarstwo z żoną Elżbietą, synem Emilem i synową Pauliną we wsi Skłody-Przyrusy. Utrzymywał 47 krów o średniej wydajności laktacyjnej przekraczającej 10 tys. kg mleka.

Tomasz Radziszewski 

ŚP. Tadeusz Rydzewski

19 października 2022 roku w wieku 97 lat zmarł śp. mgr Tadeusz Rydzewski, zastępca dyrektora ds. Hodowli Roślin w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Strzelcach w latach 1970-1990.

Śp. Tadeusz Rydzewski był żołnierzem AK ps. ‘Czupurny‘. W trakcie wojny został aresztowany i trafił do obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Po wojnie ukończył studia rolnicze w Krakowie. Przez 15 lat pracował w Stacji Hodowli Roślin w Modzurowie k. Raciborza. Kolejne 20 lat przepracował w Zakładzie Doświadczalnym IHAR w Strzelcach, gdzie jako z-ca dyr. ds. hodowli roślin kierował pracami hodowlanymi roślin uprawnych. Był autorem 35 odmian, w tym odmiany pszenicy ozimej Jawa, odmiany owsa Płatek oraz jęczmienia jarego wielorzędowego Klimek.

Został odznaczony Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Zasłużony dla Rolnictwa.

Tadeusz Rydzewski

ŚP. Thomas Schumacher

9 kwietnia 2022, po ciężkiej chorobie, zmarł były prezes zarządu Claas Polska, Thomas Schumacher. 

Z koncernem Claas był związany przez ponad 30 lat. Zaczynał w niej jako praktykant, i przez zawodową karierę piął się w szczeblach w grupie CLAAS. Polacy z kolei znają go jako prezesa i założyciela CLAAS Polska, które budował od 2009 roku.

W 2012 roku, po odejściu ze stanowiska prezesa CLAAS Polska zajął się zarządzaniem Działem Rozwoju Rynków, a następnie kierował globalnym działem Maszyn Używanych.

Thomas Schumacher 

ŚP Tadeusz Solarski

12 grudnia 2021 roku zmarł dr Tadeusz Solarski, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Miał 74 lata.

Dr Tadeusz Solarski był wielkim pasjonatem rolnictwa i wybitnym naukowcem. Zajmował się m.in. upowszechnianiem uprawy kukurydzy i soi w Polsce oraz metodami zbioru i przechowywania ziarna. 

Dr Tadeusz Solarski przez wiele lat był Dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Potem był jednym z inicjatorów powstania Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, z ramienia którego przez wiele lat uczestniczył w posiedzeniach grupy roboczej „Zboża, rośliny oleiste i białkowe” w Copa-Cogeca w Brukseli.

Te wszystkie obowiązki nie przeszkadzały mu w prowadzeniu wzorowego 50-hektarowego gospodarstwa rolnego. Co więcej, to gospodarstwo, zawsze otwarte dla innych rolników, działało jak lokalny Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Stosował w nim wiele nowatorskich rozwiązań w zakresie techniki i technologii produkcji. Badał w nim technologie uprawy i porównywał odmiany. W ostatnich latach zajął się w szczególności doskonaleniem i propagowaniem uprawy soi.

 Tadeusz Solarski

****

A my, redakcja "Tygodnika Poradnika Rolniczego" pamiętamy także o o naszych redakcyjnych koleżankach i kolegach. Wśród nich są: 

ŚP. Ewa Banecka

Dziennikarka rolnicza związana z takimi tytułami jak Gromada-Rolnik Polski, Plon, Nowy Plon Poradnik Rolniczy. Podjemowała tematy związane z hodowlą bydła i agrotechniką, ale także interwniowała w obronie rolników przed bezdusznymi urzędnikami lub złym prawem.

ewa barnecka

ŚP. Mariola Łukaszewska

– Była wrażliwa na los innych, przejmowała się każdym cierpieniem i krzywdą. Perfekcjonistka pod każdym względem, a gdy coś robiła, zawsze angażowała się w to całym sercem – mówi o Marioli Krystyna Nowakowska, sekretarz redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego". 

Mariola Łukaszewska

ŚP. Wiesław Nogal 

10 stycznia 2013 roku zmarł Wiesław Nogal. Był redaktorem największych gazet rolniczych w Polsce, w tym „Plonu”, „Nowego Plonu”, „Poradnika Rolniczego” oraz „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

– Przede wszystkim Wiesław był bardzo dobrym kolegą i szefem. Wymagającym, surowym i sprawiedliwym, ale najwięcej wymagał od siebie – wspomina go Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Wiesław Nogal

ŚP. Jolanta Szaciłło 

Jolanta Szaciłło zmarła 29 czerwca 2019 roku po ciężkiej chorobie. Przez lata była związana z miesięcznikiem "Sad Nowoczesny".  – Iskierka w naszym redakcyjnym gronie – wspominają dziennikarze z redakcji. 

Jolanta Szaciłło  

ŚP. Joanna Zwolińska 

12 listopada 2018 roku z naszego grona odeszła Joanna Zwolińska. W swojej karierze pisała do tak znanych czasopism rolniczych jak „Gromada – Rolnik Polski”, „Gazeta Rolnicza”, „Plon”, „Poradnik Rolniczy”, a przez ostatnie lata do „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Joanna Zwolińska

Paweł Mikos, Przemysław Staniszewski, Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:52