StoryEditorPolska

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy skupu rzepaku i zbóż

13.07.2018., 17:07h
Czy skup rzepaku w niedzielę jest nielegalny i niezgodny z zakazem handlu w niedzielę i święta? Zdaniem władz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju istnieje takie ryzyko.

Skup zbóż dozwolony, rzepaku nie ma w spisie

Kiedy wprowadzano przepisy o zakazie handlu w niedzielę, wprowadzono wiele wyjątków od tej reguły. Uwzględniono w nim m.in. postulat izb rolniczych i zakaz handlu nie będzie obejmował rynków hurtowych rolno-spożywczych, ani placówek, w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Jednak zdaniem Grzegorza Barczewskiego, wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, ten zapis rodzi problem dla plantatorów rzepaku, gdyż jego nasiona nie zostały ujęte w spisie produktów rolnych możliwych do skupowania.

Wobec zbliżających się zbiorów rzepaku kwestia ta stanowić może problem tak dla rolników, jak i tłoczni oleju oraz innych podmiotów skupowych, w szczególności, że zakazem objęte są też czynności logistyczne i transportowe dotyczące surowców nie wykazanych w wyłączeniu m.in. ważenie, badanie jakości, ewidencjonowanie czy wystawianie dokumentów związanych z zakupem– przestrzegał Grzegorz Barczewski. Stowarzyszenie zaapelowało o zmianę ustawy w tym zakresie.

Nie ma potrzeby zmiany ustawy

Jednak resort rolnictwa, po konsultacjach z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównym Inspektorem Pracy uznał, że nie ma takiej potrzeby. 

Nasiona rzepaku oraz innych roślin rolniczych mogą zostać potraktowane jak ziarno zbóż. Analogicznie do ziaren zbóż wymagają one szybkiego przyjęcia do skupu w celu  zapewnienia prawidłowej jakości i zachowania płynności dostaw – wyjaśnili w komunikacie przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zakaz handlu nie powinien też być przeszkodą w wypadku awarii maszyny w czasie żniw. W ustawie zezwolono na handel w niedzielę i święta w okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku w tych sklepach, które prowadzą handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn. W praktyce będzie to oznaczać, że przedstawiciel serwisu będzie mógł przyjechać na pole wyremontować maszynę czy gospodarz sam będzie mógł kupić potrzebną część w specjalistycznym sklepie. Ale już nie kupi brakującej części np. w markecie.


Paweł Mikos
(fot. archiwum)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 21:25