We wtorek, 20 lutego Główny Lekarz Weterynarii ogłosił, że wpłynęła do Inspektoratu petycja dotyczące prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Chociaż GLW nie podał, kto jest jej autorem, to na facebookowym profilu organizacji „Warszawiacy Przeciw Myśliwym” można znaleźć informacje z 13 lutego, w której pojawia się prośbę o wysyłanie maili min. do Głównego Inspektoratu Weterynarii. Niemal cała treść tej informacji jest identyczna z tą petycją opublikowaną przez Głównego Lekarza Weterynarii.
Jakie są argumenty organizacji przeciwko sanitarnemu odstrzałowi dzików?
Według autorów petycji, „badania naukowe dowodzą, że odstrzał sanitarny nie tylko nie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, a wręcz przyspiesza jego rozprzestrzenianie: zwierzęta uciekają przed polowaniami na nowe tereny, martwe są transportowane poza las i najbliższe otoczenie stwarzając zagrożenie epidemiologiczne na nowych terenach, dodatkowo wirus rozprzestrzenia się na ubraniach i butach myśliwych.”
Dodatkowo Warszawiacy Przeciw Myśliwym zwracają uwagę, że odstrzał sanitarny jest tylko jedną z wielu możliwość ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Według nich, o wiele bardziej skuteczna jest bioasekuracja.
Autorzy petycji podkreślają także, że sami myśliwi mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa ASF, ponieważ – zdaniem organizacji – nie przestrzegają najwyższego stopnia higieny, nie stosują ubrań ochronnych i wykorzystują psy w takich odstrzałach, a te także mogą przenosić wirusa. Te przepisy nie są przestrzegane!
– Nie zgadzamy się na rzeź dzików! – podsumowuje organizacja Warszawiacy Przeciw Myśliwym.
Na petycje dotyczące odstrzału sanitarnego dzików GIW czeka do 19 marca
Na podobne petycje za zakazaniem odstrzału sanitarnego dzików, choć również te za utrzymaniem takiego odstrzału jako sposobu ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń Główny Inspektorat Weterynarii czeka do 19 marca 2018 roku. Petycje można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pośrednictwem strony internetowej wetgiw.gov.pl.
Bioasekuracja na terenie całego kraju
Od 28 lutego 2018 roku na terenie całego kraju obowiązują przepisy dotyczące bioasekuracji w gospodarstwach hodujących świnie. Nowe prawo nakazuje m.in. karmienie świń wyłącznie paszą, do której nie miały dostępu zwierzęta wolno żyjące.
Nie będzie można też trzymać świń w tym samym pomieszczeniu co bydło. Konieczne będą maty dezynfekcyjne oraz rejestr wejść do chlewni. Rolnik będzie musiał także zabezpieczyć chlewnię przed wejściem psów i kotów żyjących w gospodarstwie.
Więcej na tematy nowych obowiązków dla hodowców świń napisaliśmy w artykule:
„Obowiązkowa bioasekuracja w całym kraju. Nowe zakazy i nakazy dla hodowców świń w związku z ASF”.
pm, Fot. Pixabay