Od początku trwania kadencji złożyłem szereg projektów ustaw. Są to między innymi ustawa: o sprzedaży żywności przez rolników, o zmianie ustawy o izbach rolniczych, o połączeniu inspekcji kontrolujących rolników w jedną Inspekcję Żywności, o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej czy też ustawę o wykorzystaniu roślin wysokobiałkowych w paszach. 6 lutego złożyłem projekt ustawy o Polskim Instytucie Żywności, który konsoliduje 10 podmiotów podległych ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi, wykonujących obecnie pracę badawczą, co pozwoli na oszczędności na poziomie co najmniej 9 mln zł rocznie oraz zapewni efektywniejszą współpracę z branżą rolno-spożywczą. Do chwili obecnej złożyłem 13 projektów ustaw rolniczych i okołorolniczych, które znoszą zbędne regulacje, ułatwiają rozpoczęcie działalności gospodarczej na wsi, sprzyjają zwiększaniu dochodów rolników, dążą do rozwoju polskiego rolnictwa.
Poza rozmowami i spotkaniami ważna jest również praca w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co tydzień wysyłam kilkanaście pism w sprawach indywidualnych, z którymi zgłaszają się do mnie rolnicy jak również dotyczących bieżących prac komisji rolnictwa. Regularnie konsultuję z prawnikami pomysły na korzystne dla rolników zmiany w przepisach, w związku z problemami, które zasygnalizowali podczas spotkań. Od początku mojej pracy w Sejmie złożyłem niemal 300 interpelacji poselskich oraz ponad 20 zapytań, w których poruszałem problemy zgłaszane przez mieszkańców całej Polski. Kilkukrotnie organizowałem w Sejmie konferencje, w trakcie których poruszane były niezwykle istotne tematy, jak problem żywności GMO, wpływ umów CETA i TTIP na polskie rolnictwo, gospodarkę oraz zdrowie i życie obywateli, a także przyszłość polskiego cukrownictwa i plantacji buraków cukrowych w kontekście zniesienia kwot cukrowych.
Podsumowując, pragnę Państwa serdecznie zaprosić do współpracy, do organizowania spotkań, w których chętnie wezmę udział, do zgłaszania swoich pomysłów, uwag oraz opinii odnośnie składanych przeze mnie projektów ustaw (e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Zachęcam również rolników oraz organizacje rolnicze do aktywnego uczestnictwa w posiedzeniach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłoszenia proszę kierować bezpośrednio do sekretariatu komisji rolnictwa (e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Mam nadzieję, że uda nam się spotkać i porozmawiać. Więcej informacji na temat mojej pracy znajdziecie Państwo na stronie www.sachajko.pl, do której odwiedzenia serdecznie zapraszam.
Dr Jarosław Sachajko-przewodniczący sejmowej Komisji Polnictwa i Rozwoju Wsi