Obowiązujące zasady otrzymania zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 nie zmieniły się. Dotyczy to również zamknięcia innych placówek do których uczęszczają dzieci czy niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Świadczenie jest przyznawane na wniosek zainteresowanego.
Ubezpieczonemu rolnikowi i domownikom przysługuje zasiłek z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- dzieckiem w wieku do lat 8;
- dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Kiedy rolnik może się starać o zasiłek opiekuńczy?
- kiedy placówki szkolne są zamknięte ze względu na COVID-19 lub kiedy placówka, która wznowiła naukę, opiekę stacjonarną, zostanie zamknięta,
- kiedy placówka funkcjonuje w sposób ograniczony ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy, oddziału, czyli kiedy nie będzie możliwości zapewnienia opieki ww. dzieciom i osobom niepełnosprawnym.
Jakie czynniki eliminują z możliwości otrzymania zasiłku opiekuńczego?
Zasiłku nie otrzyma się, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do dnia 25 kwietnia 2021 r.
Jak informuje KRUS, zasiłek przysługuje także wtedy, kiedy we wniosku został wskazany okres opieki nad dzieckiem po 11 kwietnia 2021 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku. Prawo to przysługuje nie dłużej jak do 25 kwietnia włącznie bez konieczności ponawiania wniosku.
Michał Czubak
fot. Pixabay