StoryEditorWiadomości rolnicze

Zautomatyzowana obora podczas Agro-Tech w Minikowie

12.07.2016., 10:07h
W pierwszy weekend lipca Minikowo staje się tradycyjnie rolniczą stolicą Polski. W sobotę i niedzielę 2 i 3 lipca odbyła się tam kolejna 39 już edycja targów Agro-Tech w Minikowie. Tereny wystawowe Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy gości. Mogli oni zobaczyć wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Podczas targów swoją ofertę zaprezentowało 422 wystawców.

Organizatorzy dbają o to, aby tematyka oraz program targów był różnorodny i co roku dopasowany do aktualnej sytuacji w rolnictwie. Nowością na skalę całego kraju było zbudowanie pokazowej, zautomatyzowanej obory o powierzchni około 1000 m2 dla 40 krów mlecznych. Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie praktycznego szkolenia „Innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu stadem bydła mlecznego”. Relację z tego wydarzenia zamieścimy w kolejnym numerze.

Targom także towarzyszyła IX Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego.
Rolnicy nie tylko na Kujawach i Pomorzu zmagają się od wielu lat z okresowymi niedoborami opadów. Coraz częściej szukają więc maszyn, które umożliwiają oszczędne gospodarowanie zasobami wodnymi. To dlatego specjalnie dostosowano program praktycznego pokazu maszyn, czyli to z czego słynie Agro-Tech. Pole pokazowe jest bowiem bardzo wymagające. Maszyny pracują w wąwozie, najpierw zjeżdżają ze znacznego wzniesienia, by następnie wspiąć się pod stromy podjazd. W tym roku z wąwozem musiały sobie radzić agregaty do uprawy pasowej. Zaprezentowano kilka modeli różnych producentów, w tym dwóch polskich.

W Minikowie od lat najważniejsze są rolnicze maszyny, jednak oferta targowa została tak przygotowana, że na Agro-Tech przyjeżdżali nie tylko rolnicy chcący inwestować w nowy sprzęt. Do dyspozycji gości przygotowano kolekcję roślin uprawnych, która zajęła powierzchnię około 1 ha. Można było na niej zobaczyć 180 nowych odmian zbóż, roślin strączkowych, oleistych, motylkowych oraz pastewnych i energetycznych. Sporą atrakcję stanowiły również gatunki i odmiany zbóż przewódkowych. Kolekcję odmian zorganizowane grupy mogą odwiedzać aż do 20 lipca.

Podczas Agro-Techu przyznawane są nagrody i wyróżnienia dla najlepszych produktów i wystawców fundowane przez znane osobistości w regionie i instytucje. W tym roku Grand Prix Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2016 i Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała firma Lely East. Przyznano także kilka nagród targów. W kategorii ciągniki i maszyny rolnicze została wyróżniona firma Zip Agro z Kurzejewa, która otrzymała nagrodę dyrektora KP ODR. Nagrody powędrowały między innymi do firmy Expom Krośniewice w kategorii ciągniki, maszyny rolnicze, Spółki Lechpol (nawozy, środki ochrony roślin), Przedsiębiorstwa Rolnas (hodowla roślin) oraz firmy De Heus (pasze, dodatki paszowe, systemy żywienia). Bardzo nam miło poinformować, że wyróżniona została także redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. Otrzymaliśmy nagrodę dyrektora KP ODR za „promocję działalności doradczej oraz Targów Agro-Tech”.

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 20:39