SONY DSC
StoryEditorPogoda długoterminowa

Zboża i rzepak mogą wymarznąć! Prognoza pogody na zimę 2022 Józefa Gorella

03.01.2022., 14:01h
Rok 2022 zapowiada się w okresie wiosny i lata jeszcze bardziej chłodny niż obecnie. Miesiąc kwiecień bardzo chłodny, pierwsza dekada z akcentami zimowymi w całej Europie. Trzecia dekada z lokalnymi przymrozkami. W miesiącu lutym i na początku marca przy okresowym braku pokrywy śnieżnej istnieje zagrożenie wymrożenia upraw zbóż i rzepaku.

Mroźne dni w pierwszym kwartale

Pierwsze miesiące nowego roku nie zapowiadają się dobrze dla rolników. Jeszcze w styczniu spodziewać się możemy temperatur sięgających nawet do -20 stopni Celsjusza i opadów śniegu. Luty pod tym względem zapowiada się na jeszcze mroźniejszy miesiąc, w którym minimalne temperatury spadną do nawet -30 stopni Celsjusza.

Śniegu możemy się także spodziewać i w marcu, ale tylko na początku. W drugiej dekadzie miesiąca już więcej słońca i wyższe temperatury, nawet lokalnie i 15 stopni Celsjusza.
  • Styczeń

Pierwsza dekada stycznia bardzo zmienna pogoda. Pierwsze dni z niewielkim mrozem z opadami deszczu ze śniegiem. Po nowiu 2 stycznia z większym mrozem, lokalnie spadki temperatur do -15, z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. W wielu rejonach wystąpią intensywne opady śniegu oraz mgły i zamglenia. Temperatura maks. do +6. Druga dekada nadal z silnym mrozem do -20 szczególnie na terenach wschodnich. Ośrodki wyżowe sprowadzą słoneczną i mroźną pogodę z północnego wschodu. Na terenach zachodnich cieplej z niewielkimi opadami deszczu ze śniegiem. Na styku frontów niżowych i wyżu silny, porywisty wiatr który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Lokalnie pojawią się mgły i zamglenia. Trzecia dekada z większym zachmurzeniem, więcej opadów śniegu i deszczu ze śniegiem oraz mżawki. Wystąpią licznie mgły i zamglenia w całym kraju. Cała dekada duże wahania temperatur między dniem i nocą. Maksymalne temperatury do +8. Wiatr słaby, umiarkowany, zmienny.

  • Luty

Pierwsza dekada lutego bardzo mroźno. Lokalnie spadki na terenach północno-wschodnich i wschodnich do -30. Tereny zachodnie znacznie cieplejsze do -14. Wystąpią lokalnie intensywne opady śniegu. Okresami krótkotrwałe rozpogodzenia. Początek i koniec dekady. Wiatr silny, porywisty powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Druga dekada z dużymi wahaniami temperatur. Mroźne dni z opadami śniegu szybko będą przechodzić w ciepłe z opadami deszczu ze śniegiem. Temperatury maks.do +6. Wiatr słaby, zmienny okresami porywisty. Trzecia dekada powrócą mrozy do -24 z opadami śniegu i z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Pomiędzy przechodzącymi frontami niżowymi krótkotrwałe rozpogodzenia.

  • Marzec

Pierwsza połowa marca nadal z mrozem. Początek marca lokalnie z intensywnymi opadami śniegu. Po przejściu frontów niżowych utworzą się ośrodki wyżowe które ściągną mroźne powietrze z północnego wschodu, lokalnie spadki temperatur do -20. Wiatr na ogół słaby, okresami bardzo silny porywisty powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Cały okres z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą gdzie maksymalne temperatury w ciągu dnia szczególnie na terenach zachodnich do +10. Po 10 marca licznie wystąpią mgły i zamglenia oraz mżawki powodujące gołoledź i szadź. Druga połowa marca nadal mgły i zamglenia z niewielkim mrozem, wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Po 20 marca z każdym dniem coraz cieplej w ciągu dnia lokalnie do +15. Licznie wystąpią mżawki i mgły. Pod koniec marca więcej słonecznych dni i coraz cieplej.

Józef Gorell
Fot. M. Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 10:12