StoryEditorWiadomości rolnicze

Zdaniem UOKiK: modelowa współpraca spółdzielni z dostawcami

14.10.2017., 16:10h
Wzrost cen masła, skup jabłek, dostawy mleka – to niektóre z dwunastu spraw z zakresu przewagi kontraktowej, jakie prowadzi obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy obowiązują już trzy miesiące. Na konferencji prasowej, która odbyła się 12 października podsumowano ten okres.

Ceny masła pod lupą


Jak wyjaśniał Marek Niechciał, prezes UOKiK, jedna ze spraw obecnie prowadzona dotyczy wzrostu cen masła. W październiku, Urząd z własnej inicjatywy wszczął pięć postępowań wyjaśniających. Sprawdza on działania znaczących sieci handlowych, takich jak: Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska. Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek przedsiębiorcy. Urząd wystąpił do właścicieli sklepów o przesłanie korespondencji z dostawcami masła i oczekuje na odpowiedzi.
Kolejne postępowanie wyjaśniające dotyczy relacji handlowych 15 liczących się na rynku przetwórców mleka z dostawcami. Urząd wystąpił do mleczarń o przedstawienie m.in. wzorów umów sprzedaży, dostawy lub kontraktacji mleka.

Wszystkie sprawy z zakresu przewagi kontraktowej prowadzi Delegatura UOKiK w Bydgoszczy. Sprawami związanymi z obowiązkiem zawarcia pisemnej umowy nabycia produktów rolnych od rolników zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.



Marek Niechciał - prezes UOKiK

UOKiK sprawdzi umowy z zakładami mleczarskimi


Poproszony przez naszą redakcję o podanie szczegółów postępowań jakie prowadzone są przez UOKiK w stosunku do przetwórców mleka Piotr Adamczewski – dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy powiedział:

Wysłaliśmy do 15 zakładów mleczarskich prośby o przedstawienie wzorów umów sprzedaży, dostawy lub kontraktacji mleka. Otrzymaliśmy dokumenty od 14 podmiotów, jednemu przedłużyliśmy termin na udzielenie odpowiedzi. Obecnie dokonujemy wstępnej analizy przesłanych dokumentów, która z pewnością zajmie nam  sporo czasu. Nie da się szybko odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób powinien wyglądać idealny wzorzec umowy na dostawy mleka. Obecnie planujemy przeprowadzenie konsultacji z Głównym Inspektoratem Weterynaryjnym, aby poznać elementy mające wpływ na ceny. W dalszej kolejności będziemy się konsultować z KROW czy nasze spostrzeżenia są słuszne i zgodne z podejściem regulatora. Myślę, że na początku przyszłego roku będziemy mogli mówić o wnioskach – powiedział.

Kolejne nasze pytanie dotyczyło umów jakie zakłady mleczarskie miały dostarczyć do UOKiK-u.

Zdarza się tak, że zakład prowadzi różne charaktery działalności i często posługuje się kilkoma wzorami umów prosiliśmy o wszystkie stosowane w zakładach mleczarskich warianty. W wielu przypadkach okazało się, że są to umowy standardowe, zawierane ze wszystkimi dostawcami do danego zakładu. Mówiąc o spółdzielczości zdajemy sobie sprawę z tego, że art. 3 ustawy o przewadze kontraktowej wyłącza zastosowanie przepisów tej ustawy w odniesieniu do relacji między spółdzielnią, a członkiem tej spółdzielni. My jednak poprosiliśmy o te umowy (dotyczące sektora spółdzielczego) żeby skorzystać z doświadczeń. Ten sposób działania przedstawiany jest jako modelowy na tym rynku. Z naszej perspektywy jest istotne by oceniając dobry obyczaj, standard na tym rynku porównać metody kształtowania cen, które należy uwzględnić w takich umowach. Chcemy korzystać z przykładów umów zawieranych przez spółdzielnie mleczarskie ponieważ według wielu specjalistów umowy te stanowią wzorzec postępowania na tym rynku. Około połowa badanych zakładów mleczarskich jest spółdzielniami – uzupełnił Piotr Adamczewski.

Ireneusz Oleszczyński
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 12:10