Szkoła rolnicza w z 95-letnim stażem tradycyjnego kształcenia rolniczego
Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach, który niedawno świętował swój 95. jubileusz funkcjonowania, szczyci się długą tradycją kształcenia rolniczego. Uczniowie pochodzący głównie w obszarów wiejskich, w Sędziejowicach edukują się na kierunkach rolniczych w obrębie eksploatacji i obsługi maszyn rolniczych, agrobiznesu, architektury krajobrazu czy gastronomii. Niewątpliwym atutem w procesie kształcenia zawodowego placówki jest szkolne gospodarstwo rolne.
Status szkoły ministerialnej szansą na wymianę doświadczeń z zagranicą
Działania placówki w dążeniu do otrzymania statusu szkoły ministerialnej były wspierane przez posła na Sejm RP Piotra Polaka.
– Liczę, że wzorem już przejętych od samorządów 59 szkół rolniczych, szkoła z Sędziejowic także zyska możliwość poszerzenia i unowocześnienia swojej bazy dydaktycznej. Otworzy się na szeroką współpracę z wyróżniającymi się gospodarstwami rolnymi, pracodawcami i przedsiębiorcami, będzie mogła wymienić doświadczenia z podobnymi szkołami za granicą – powiedział minister Grzegorz Puda.
Ministerialna sieć szkół rolniczych podąży za nowoczesnym rolnictwem i zmianami jakie w nim zachodzą
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi obejmując swym patronatem kolejne szkoły rolnicze ma na celu utworzenie sieci placówek edukacyjnych, które będą charakteryzowały się wysokim poziomem kształcenia i łatwym dostępem w regionach rolniczych. Ma się to przełożyć na:
- uzyskanie większego i bezpośredniego wpływu na poziom przygotowania zawodowego przyszłych rolników i producentów rolnych,
- umożliwienie bycia konkurencyjnym w kraju i za granicą na rynkach zbytu.
Powyższe powody są istotne, ponieważ wiążą się z pełnieniem przez szkolnictwo rolnicze nowych i ważnych ról. Kształcenie młodych rolników musi nadążać nie tylko za zmieniającymi się preferencjami konsumentów, ale i za rozwojem w zakresie techniki i technologii w obrębie branż rolniczej i rolno-spożywczej. Nie mniej ważny jest zauważalny wzrost jakości życia na wsi.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: MRiRW
Zdjęcie: MRiRW