StoryEditorWiadomości rolnicze

Zielone miasteczko o 10 dni dłużej

16.03.2015., 19:03h
  Do 30 marca NSZZ Solidarność RI przedłuży protest w postaci „zielonego miasteczka” przed gmachem kancelarii premiera - poinformował w poniedziałek 16 marca przewodniczący związku senator Jerzy Chróścikowski. Związkowcy nadal chcą rozmów z premier Ewą Kopacz.

 

„W związku z tym, że pani premier Ewa Kopacz nie podjęła dialogu z nami uznaliśmy, że nie ma co kończyć protestu i po dość burzliwej debacie (…) decyzją prezydium wydłużamy go o następne 10 dni, czyli do 30 marca, chyba, że pani premier zechce wcześniej podjąć dialog. (…) Dzisiaj składamy wniosek do urzędu miasta o zgodę na wydłużenie „zielonego miasteczka” o następne 10 dni” - powiedział Chróścikowski.

 

Poinformował, że także w terenie organizowane są protesty i m.in. we wtorek w Tarnowie planowany jest protest, w którym ma wziąć udział ok. 200 rolników. „Będzie to jazda po mieście i będzie tam również przedłożenie petycji do pani premier” - powiedział.

 

Przypomniał, że jego związek domaga się rozwiązań systemowych m.in. chodzi o obrót ziemią (od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy będą mogli nabywać polskie grunty bez zezwolenia). Postuluje, by rząd wprowadził 5-letnie memorandum na zakup ziemi, „ale trzeba uzyskać na to zgodę KE, a rząd takiego wniosku nie wypracował”.

 

Podkreślił, że rolnicy „nie odpuszczą” kwestii związanych z obrotem ziemią. Wyjaśnił, że chodzi o „rozwiązania prawne zabezpieczające pierwszeństwo nabycia ziemi polskim rolnikom i to nie tylko ziemi państwowej, ale także ziemi, która będzie w obrocie międzysąsiedzkim”.

 

Pytany przez dziennikarzy o ewentualne kary naliczane przez miasto za „zielone miasteczko”, Chróścikowski odpowiedział, że "rachunek zostanie przesłany pani premier", dlatego, że to ona przedłuża protest.

 

Pod koniec lutego br. stołeczny Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że przygotowuje dokumentację, która będzie podstawą do wyliczenia kar administracyjnych dla rolników protestujących przed kancelarią premiera. Do ratusza wpłynęły zawiadomienia o zgromadzeniach publicznych organizowanych przez OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ „Solidarność”, ale związki nie złożyły dokumentów koniecznych do postawienia namiotów przed kancelarią premiera.

 

Jak wynika z ustawy o drogach publicznych, rozstawienie namiotów przez rolników stanowiło zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z funkcją drogi. W takich przypadkach konieczne jest złożenie wymaganych dokumentów i uzyskanie zgody Zarządu Dróg Miejskich.

 

„Kary na dzień dzisiejszy nie zostały naliczone, zostały zapowiedziane, dlatego na dzień dzisiejszy nie ma, co dyskutować o karach” - powiedział Chróścikowski.

 

Rolnicy protestują przed gmachem Kancelarii Premiera od 19 lutego. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 19:53