Wojciechowski: Zielony Ład może być szansa dla rolnictwa w Polsce
W sobotę 1 lutego 2020 roku podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie odbył się Dialog Obywatelski z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Podczas debaty komisarz odpowiadał na wiele pytań dotyczących głównie Zielonego Ładu i wpływu tej polityki na rolnictwo oraz Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2021–27.
Janusz Wojciechowski zaznaczył, że 2020 rok będzie kluczowym dla rolnictwa, ponieważ w tym roku musi zostać ustalony ostatecznie budżet UE na rolnictwo oraz zasady jego podziału.
– Europejski Zielony Ład, główny priorytet Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Może być szansą dla rolnictwa w całej Europie. Może być szczególną szansą dla rolnictwa w Polsce, bo jest tam szereg działań skierowanych do mniejszych gospodarstw rodzinnych – przekonywał komisarz rolnictwa.
Janusz Wojciechowski uważa także, że rozwiązania wdrażane w ramach Zielonego Ładu mogą być szansą na rozwój polskich firm związanych z branżą rolną, ponieważ będą one mogły zaoferować Europie wiele ciekawych rozwiązań pod kątem nowoczesnych technologii, np. w zakresie rozwoju rolnictwa precyzyjnego.
40 procent budżetu na rolnictwo ma być powiązane z ochroną środowiska
Janusz Wojciechowski mówił podczas Dialogu Obywatelskiego, że kiedy były proponowane wstępne założenia dotyczące budżetu unijnego na rolnictwo oraz kształtu WPR na lata 2021-27, to jeszcze nikt nie stawiał przed rolnikami aż tak poważnych celów dotyczących zmian klimatycznych. Zmieniło się to znacznie wraz z objęciem przewodnictwa w Komisji Europejskiej przez Ursulę von der Leyen, kiedy to przedstawiła wizję Green Deal – Zielonego Ładu dla Unii Europejskiej.
– 40 procent wydatków na WPR ma być skierowane na działania związane ze środowiskiem i klimatem. Każde państwo członkowskie będzie musiało to w swoim planie strategicznym uwzględnić – mówił Janusz Wojciechowski.
Jednak komisarz ds. rolnictwa dodał, że możliwe są jeszcze zmiany i poprawki w unijnym budżecie na kolejne lata.
– Przedstawiłem własną koncepcję zwiększenia budżetu w taki sposób, by było to akceptowalne dla wszystkich państw członkowskich, by możliwy był kompromis. Mam nadzieję, że będziemy mieli więcej pieniędzy na WPR – dodał Janusz Wojciechowski.
Rolnicy powinni dostać większe dotacje na ochronę klimatu
– W rozmowach z wieloma przedstawicielami państw członkowskich podkreślam, że skoro wymagamy od rolników więcej, chcemy, żeby byli bardziej ekologiczni, to polityka rolna i jej budżet muszą być bardziej przyjazne dla rolników. Musi być więcej środków, by kupować, stosować i rozwijać przyjazne dla środowiska technologie i rolnictwo ekologiczne – argumentował unijny komisarz ds. rolnictwa w Nadarzynie.
Zwrócił on także uwagę, że przyszła WPR powinna dawać krajom członkowskim znacznie więcej elastyczności w kształtowaniu własnej polityki rolnej.
– Kraje członkowskie, w tym Polska, dostają więcej możliwości, by dostosować WPR do swojej szczególnej sytuacji. Mamy bardzo różne rolnictwo w Europie. Instrumenty WPR muszą to uwzględniać. Również problemy są różne. Nawet kwestia taka jak wymiana pokoleniowa w rolnictwie: są kraje, gdzie ponad połowa rolników jest w wieku powyżej 65 lat i takie, jak Polska, gdzie sytuacja pokoleniowa należy do najlepszej w Europie – mówił komisarz Wojciechowski.
Jakie wyzwania są przed polską wsią?
Janusz Wojciechowski wziął także udział w panelu dyskusyjnym pt. „Wyzwania dla Polski i polskiej wsi w Unii Europejskiej po 2020”. Debatę tę prowadził Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa.
W dyskusji uczestniczyli także:
- Jerzy Buzek, były premier i obecnie europoseł,
- Iwona Nurzyńska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN,
- Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Paweł Mikos