Warto o tym pamiętać, ponieważ przegapienie lutowego terminu spowoduje, iż rolnik nie będzie mógł już rozliczyć tych faktur w drugim terminie, czyli w sierpniu.
Kwota zwrotu podatku nie może być wyższa niż kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego (1,00 zł/l), liczby 86 oraz powierzchni użytków rolnych – będących własnością rolnika lub przez niego dzierżawionych wskazanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne według stanu na dzień 1 lutego danego roku. Oznacza to, że powierzchnia użytków rolnych podana przez rolnika we wniosku o zwrot podatku musi mieć swoje odzwierciedlenie w ewidencji gruntów i budynków według stanu na 1 lutego.
Wnioskodawca nie musi być właścicielem czy też posiadaczem (współposiadaczem) użytków rolnych w tym dniu. Mógł bowiem np. nabyć gospodarstwo rolne od rodziców 15 lutego i będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku w sierpniu tego samego roku lub w kolejnych latach. Trzeba bowiem mieć na uwadze, iż jeśli faktury zostały wystawione na rodziców, a gospodarstwo przejął w międzyczasie syn lub córka, następcy nie będą mogli ich rozliczyć.
Pieniądze za wnioski złożone w lutym trafią na konta rolników w kwietniu.ms