Przypominamy, iż od 1 do 28 lutego można składać wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego używanego do produkcji rolnej. W tym okresie można rozliczyć faktury VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. O zwrot akcyzy może starać się osoba, na którą były wystawione faktury.
Kwotę zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego wynikającej z faktur VAT oraz stawki zwrotu do 1 litra, czyli 1 zł. Z tym, że kwota zwrotu podatku nie może być wyższa niż kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego (1,00 zł/l), liczby 86 oraz powierzchni użytków rolnych. Powierzchnia użytków rolnych, podana przez producenta rolnego we wniosku o zwrot podatku, musi mieć swoje odzwierciedlenie w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 lutego. Dotyczy to także gruntów przez niego dzierżawionych. Chodzi o to, by w ewidencji były wykazane jako użytki rolne.
Jak wskazuje resort rolnictwa, wnioskodawca nie musi być właścicielem czy też posiadaczem (współposiadaczem) użytków rolnych w dniu 1 lutego. Mógł bowiem np. nabyć gospodarstwo rolne od rodziców 20 lutego i będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku w lutym tego samego roku lub w sierpniu. Istotne jest, aby wnioskodawca w dniu składania wniosku był posiadaczem gospodarstwa rolnego i aby wykazane we wniosku użytki rolne w dniu 1 lutego tego samego roku były wykazane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.
Pieniądze z tytułu zwrotu akcyzy z wniosków złożonych w lutym będą wypłacone od 3 do 28 kwietnia 2017 r. ms