Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy w 2019 roku?
Polacy będą musieli przestawić zegarki na czas zimowy z letniego w ostatni weekend października czyli w nocy z soboty na niedzielę, z 26 na 27 października.
Czas zimowy w praktyce oznacza, że będziemy spali – przynajmniej niektórzy – o godzinę dłużej, gdyż cofamy zegarki o 1 godzinę. Z godziny 3 na 2 w nocy.
Jeżeli ktoś jest w tym czasie w pracy, to niestety będzie musiał de facto o godzinę dłużej pracować. Jednak pracodawca będzie musiał wypłacić mu za tę 1 godzinę nadgodziny.
Cała Unia Europejska odchodzi od zmiany czasu – ale kiedy?
Latem 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne w sprawie zmian czasu zimowego. Podczas konsultacji aż 4,6 mln obywateli państw unijnych udzieliło odpowiedzi. Za rezygnacją ze zmiany czasu opowiedziało się aż 84% wszystkich osób.
W marcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zniesienia zmian czasu w państwach UE.
W dyrektywie PE określił, że proponowany termin rezygnacji ze zmian czasu powinien zostać wprowadzony 1 kwietnia 2021 roku, z możliwością dokonania jeszcze dodatkowej zmiany czasu jesienią w 2021 roku w przypadku państw, które chcą przejść na czas zimowy.
W praktyce oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę 27.10.2019 roku będziemy zmieniać czas z letniego na zimowy. To samo dotyczy zmian w 2020 roku oraz z pewnością zmiany z czasu zimowego na letni wiosną 2021 roku. Jeśli Polska zdecyduje się wprowadzić czas zimowy, to ostatni raz będziemy zmieniać czas w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Wielu naukowców podkreśla, że dla Polski naturalnym stanem jest czas zimowy.
Czy tak będzie? To zależy czy państwa europejskie i Komisja Europejska dojdą do porozumienia w tej sprawie.
Zmiana czasu negatywne dla rolnictwa, naszego zdrowia i portfela
Według Głównego Urzędu Miar, zmiana czasy z zimowego na letni lub z letniego na zimowy negatywnie odbija się na zwierzętach gospodarskich i prac w gospodarstwach rolnych.
Zwierzęta gospodarskie są przyzwyczajone do rutynowych czynności, w tym karmienia, doju krów. Zmiana czasu powoduje konieczność stopniowego przestawiania pór doju czy karmienia. Jest to uciążliwe zarówno dla rolników, jak i dla zwierząt.
Eksperci z Głównego Urzędu Miar podkreślają, że okres bezpośrednio po zmianie czasu oznacza znaczne utrudnienie dla osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Zmiana czasu u dzieci prowadzi do zaburzenia snu, co przekłada się na możliwość otyłości czy zaburzenia funkcji poznawczych.
Jakie są zalety i wady czasu zimowego, czasu letniego?
Minusem czasu letniego jest znaczna liczba poranków bez światła słonecznego. Za to mamy dłuższe popołudnia z naturalnym światłem, co sprzyja aktywności fizycznej.
Z kolei czas zimowy oznacza więcej poranków z naturalnym słońcem, ale niestety krótsze popołudnia.
- Zalety i wady czasu zimowego i czasu letniego – infografika przygotowana przez Główny Urząd Miar
Paweł Mikos
Fot. Pexels