StoryEditorPolska

Zmiany w zatrudnianiu pracowników sezonowych od 2018 roku

11.04.2017., 14:04h
Niedawno rząd przyjął projekt ustawy dotyczący nowych zasad zatrudniania cudzoziemców, także do prac sezonowych w rolnictwie. A jest to niezwykle ważny temat dla rolników, ponieważ nawet 0,5 miliona osób potrzebnych jest do prac sezonowych w rolnictwie. Takie wyliczenia ostatnio podał Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Z braku rąk do pracy na rodzimym rynku, coraz częściej rolnicy muszą zatrudniać cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy. Według szacunków resortu pracy w polskim rolnictwie pracuje co roku około 300 tysięcy pracowników z państw trzecich.

Nowa ustawa ma dostosować polskie prawo do unijnego w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Nowe regulacje mają dotyczyć obywateli 6 państw byłego ZSRR: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy.

W projekcie ustawy zaproponowano m.in. wydłużenie możliwości pracy sezonowej z 6 do 9 miesięcy. Inną możliwością jest zezwolenie wielosezonowe na 3 lata. Uwzględniony został także postulat zgłaszany przez stronę społeczną, aby wydłużyć możliwości wykonywania pracy na podstawie zarejestrowanego już oświadczenia do końca 2018 roku. Ważną zmianą jest również zapis mówiący o tym, że rolnik nie musi zgłaszać staroście powierzenia wykonania cudzoziemcowi innej pracy niż praca sezonowa o ile będzie ona wykonana do 30 dni.

Jeżeli Sejm nic nie zmieni w proponowanym prawie, to zezwolenia na pracę sezonową będą wydawane w określonych podklasach działalności według klasyfikacji PKD. Dla rolnictwa będzie to praca przy uprawach rolnych, chowie i hodowli zwierząt, łowiectwie, włączając działalność usługową oraz działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Jeżeli chodzi o pracę w usługach rolniczych, cudzoziemcy będą mogli wykonywać zajęcia wspomagające produkcję roślinną, chów zwierząt gospodarskich oraz działalność usługową następującą po zbiorach i obróbce nasion dla celów rozmnażania roślin.

Zezwolenie na pracę sezonową będzie wydawał starosta. Wraz ze złożeniem wniosku do starostwa powiatowego trzeba będzie uiścić opłatę za wydanie zaświadczenia. Prawdopodobnie będzie to koszt 30 złotych. Warto pamiętać, że rolnik zatrudniając cudzoziemca musi mu zapewnić taką samą ochronę ubezpieczeniową, jak Polakom. Czyli jeżeli pracownicy są zatrudniani w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie, wówczas będzie to ubezpieczenie zdrowotne oraz wypadkowe. W przypadku umów o dzieło zapewnienie ubezpieczenia jest dobrowolne i zależy od uzgodnienia warunków między pracownikiem a pracodawcą. Rolnik, który chce zatrudnić pracownika spoza Polski, będzie musiał złożyć oświadczenia dotyczące zapewnienia cudzoziemcowi zakwaterowania oraz przekazać powiatowemu urzędowi pracy informację o jego adresie.

Rząd przewiduje, że nowe prawo wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 01:20