StoryEditorWiadomości rolnicze

Zmieniają się daty w dopłatach 2015

12.05.2015., 12:05h
  15 maja wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zmieni ona niektóre ważne terminy dotyczące tegorocznych dopłat bezpośrednich. Przede wszystkim wydłuży termin przyjmowania dokumentów do 15 czerwca. 

W

raz z tą datą zmienią się też kolejne. A mianowicie, do 10 lipca wydłuży się ostateczny termin na złożenie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Po tej dacie wnioski nie będą już przyjmowane. Przy czym rolnicy, którzy złożą dokumenty w okresie po 15 czerwca a do 10 lipca włącznie, za każdy dzień roboczy spóźnienia stracą 1% z kwoty należnych im płatności. Projekt ustawy nie określa ostatecznego terminu, do którego można bez konsekwencji finansowych składać poprawki do złożonych wniosków oraz uzupełniać wymagane załączniki. Przyjmując reguły z ostatnich naborów, czas na korekty powinien być wydłużony do 29 lub 30 czerwca. Na posiedzeniu Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (5 maja br.), Michał Rybarczyk z ARiMR mówił, iż rolnicy, którzy złożyli już dokumenty będą mieli czas na wprowadzenie zmian w wydłużonym terminie. Nie podał jednak konkretnej daty. Bezpieczniej będzie więc zmieścić się z korektami do 15 czerwca. 

Więcej czasu na decyzje 

Zmiana ustawy spowodowała również wydłużenie do 10 lipca okresu na złożenie wniosku o przystąpieniu do systemu dla małych gospodarstw dla rolników, którzy nie będą włączeni do niego automatycznie. Przypomnijmy, iż do tego systemu są włączani rolnicy, którzy z wszystkich płatności (poza płatnością niezwiązaną do tytoniu) otrzymają nie więcej niż 1250 euro. Jednocześnie gospodarze, którzy zostali automatycznie włączeni do systemu dla małych gospodarstw mogą do 10 lipca złoży rezygnację z uczestnictwa w tym systemie. Warto pamiętać, iż decyzje o przystąpieniu do tego systemu można podjąć tylko i wyłącznie w tym roku, natomiast zrezygnować również w kolejnych latach. Jednakże rolnik, który wystąpi z systemu dla małych gospodarstw nie będzie miał możliwości ponownego w nim udziału. Uczestnictwo w tym systemie zwalnia rolnika ze spełniania wymogów cross-compliance (jeżeli gospodarstwo, nie jest objęte ONW oraz nie korzysta z działań rolnośrodowiskowych) oraz greeningu. Rolnicy, którzy będą włączeni do systemu dla małych gospodarstw, chcący zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej będą mogli otrzymać tzw. płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwa z PROW. 

30 dni w gospodarstwie

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany w dopłatach do zwierząt. Chodzi głównie o wymogi dotyczące terminów posiadania zwierząt, na które rolnik wnioskuje o dopłaty. 

W przypadku bydła zwierzę zgłoszone przez rolnika do dopłat powinno być w jego posiadaniu przez 30 dni od momentu złożenia wniosku o dopłatę, a nie do 30 czerwca, jak zakładały stare przepisy. Z nowelizacji wykreślono również warunek przetrzymywania zwierzęcia do momentu osiągnięcia przez nie 6 miesiąca życia. Przypomnijmy, iż dopłaty do bydła przysługują zarówno na byczki, jak i na jałowice. Zwierzęta te w dniu 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, nie mogą przekroczyć wieku 24 miesięcy. W przypadku tegorocznej kampanii składania wniosków do dopłat zakwalifikują się więc sztuki urodzone w okresie od 16 maja 2013 r. do 15 maja 2015 r. włącznie. Dopłaty przysługują do bydła, które rolnik zgłosi do tego systemu najpóźniej w terminie 7 dni od złożenia wniosku o przyznanie płatności. Trzeba też pamiętać, że pieniądze te należą się tylko tym hodowcom, którzy mają min. 3 sztuki bydła w wieku do 24 miesięcy. Jeśli jednak już je posiadają, pomoc przysługuje na wszystkie sztuki do 30 włącznie. 

Obowiązek posiadania przez rolnika zwierzęcia, na które wnioskuje o pomoc przez 30 dni od złożenia wniosku dotyczy także krów. Powinny one w dniu 15 maja przekraczać wiek 24 miesięcy. Nie ma znaczenia, w jaki sposób zwierzę to jest użytkowane, tzn. czy jest to krowa mleczna, tzw. krowa mamka czy też wybrakowana. W tym roku te płatności przewidziane są dla krów, które urodziły się do 15 maja 2013 r. Krowa zgłoszona do dopłat powinna być również wpisana do rejestru zwierząt gospodarskich na podstawie zgłoszenia dokonanego najpóźniej w terminie 7 dni od złożenia wniosku o te płatności. Kryterium ilościowe w przypadku krów jest takie samo jak dla bydła. Czyli dopłaty należą się hodowcy, który utrzymuje min. 3 krowy, a płatność przysługuje do zwierząt z przedziału od pierwszej do trzydziestej sztuki.

Podobny zapis o konieczności posiadania zwierząt w okresie 30 dni od złożenia wniosku o dopłatę wprowadzono w stosunku do kóz. Pozostałe warunki się nie zmieniły. W przypadku owiec i kóz płatnością zostaną objęte samice, których wiek w dniu 15 maja, roku w którym został złożony wniosek o płatności, wynosi co najmniej 12 miesięcy. W stadzie musi być min. 10 samic owiec oraz 5 samic kóz.

Pierwszy
wniosek wiążący

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, iż w przypadku, gdy jakaś sztuka bydła lub koza zostały objęte więcej niż jednym wnioskiem o płatność związaną do zwierząt, pieniądze otrzyma ten rolnik, który jako pierwszy złożył wniosek o ile spełnione są określone warunki. 

Do wniosku o dopłaty rolnik musi dołączyć informacje o numerach identyfikacyjnych zgłoszonych zwierząt, za które otrzyma płatności. 

Jeżeli rolnik złożył wniosek o płatność do bydła, krów i kóz w takim okresie, że minął już wymagany trzydziestodniowy obowiązek posiadania zwierzęcia w gospodarstwie wprowadzony nowymi przepisami, warunek ten będzie miał spełniony. 

 

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 22:05