StoryEditorwiadomości z branży

Zostań najlepszą rolniczką w Europie i wygraj 10 tysięcy euro w konkursie Copa Cogeca!

24.11.2022., 15:11h
Rolnictwo niewątpliwie się zmienia i coraz częściej ma kobiecą twarz. Jednak udział kobiet w rolnictwie wciąż jest relatywnie nie wysoki, to jednak ich rola ma coraz większe znaczenie w sektorze rolnym. Dlatego, Drogie Panie, angażujmy się i wzajemnie inspirujmy. Copa Cogeca to docenia.

Stowarzyszenia Copa i Cogeca, przy wsparciu Corteva Agriscience, ogłosiły kolejną edycję konkursu dla kobiet - Women Farmers Innovation Award 2023, a więc - Europejską Nagrodę za Innowacje dla Rolniczek. Jej celem jest zainspirowanie coraz większej liczby kobiet do zaangażowania się w rolnictwo. Ogłoszenie 7 już edycji nagrody odbyło się w Parlamencie Europejskim.

Z roku na rok rola sektorów: rolnego i leśnego odgrywają coraz większą rolę w celu sprostania współczesnym wyzwaniom związanych z produkcją żywności, jej bezpieczeństwem w świetle zmian klimatycznych oraz uzależnieniem od sektora energetycznego. Jednocześnie równie ważna jest tzw. odnowa pokoleniowa, ażeby młodzi ludzie, w tym kobiety, działali na rzecz rolnictwa.

Tegorocznym hasłem przewodnim konkursu jest rola rolniczek stojących na czele obszarów wiejskich (Women Farmers at the forefront of Rural Areas).

Jak wygląda społeczność rolnicza w Europie?

W samej Unii Europejskiej kobiety stanowią 50% mieszkańców wsi. Ponadto, aż 1/3 z nich samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne. Są one w głównej mierze (96%) są gospodarstwami rodzinnymi.

Nagroda, która wyróżnia i docenia innowacyjne działania rolniczek, została po raz pierwszy przyznana w roku 2010. Zwyciężczyni otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 €, a dla zwycięzcy nagrodę pieniężną w wysokości 5000 €.

Rola kobiet w rolnictwie

Lotta Folkesson, przewodnicząca Grupy Roboczej Kobiet Copa podkreśla, że celem nagrody jest stworzenie platformy, dzięki której możliwe będzie wyraźne podkreślenie roli kobiet związanych z rolnictwem, a więc zarówno samych rolniczek, jak i branżowych specjalistek oraz kobiet nauki, które wspólnie działają na rzecz zrównoważonego rolnictwa. Ponadto, nagroda inspiruje kobiety do wkroczenia w świat rolnictwa. Jest też wyrazem uznania dla pracy kobiet na obszarach wiejskich oraz ich pozytywnego wpływu na wspólnotę zarówno w aspekcie ekonomicznym, społecznym, jak i środowiskowych.

Polka najlepszą rolniczką w 2018 roku

Polskie rolniczki zostały już docenione i sięgały po główną nagrodę albo wyróżnienie. W roku 2018 to właśnie Polka została uznana za najbardziej innowacyjną rolniczką w Europie. Pani Magdalena została doceniona za projekt „Pstrąg Ojcowski”, który przywraca hodowlę pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym. Jego celem jest też propagowanie świadomego i etycznego chowu, edukacja społeczności w zakresie historii regionu oraz tradycji kulinarnych.

Więcej informacji na temat konkursu, jego założeniach i sposobie zgłoszenia, można znaleźć na stronie Innovation Award for Women Farmers.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 17:27