StoryEditorDopłaty do paliwa rolniczego

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2019 – terminy, stawki, wnioski, przelicznik DJP

04.02.2019., 20:02h
W 2019 roku obowiązują nowe stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Wnioski o zwrot akcyzy za olej napędowy wykorzystany do produkcji rolniczej można składać od 1 do 28 lutego oraz od 1 do 31 sierpnia. Przypominamy jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku oraz jakie są przeliczniki DJP pozwalające uzyskać dodatkowe dopłaty do paliwa rolniczego przy hodowli bydła. 

Dwa terminy składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

W ciągu roku gospodarstwa rolne mogą dwukrotnie składać wnioski o dopłaty do paliwa rolniczego. 

Pierwszy termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przypada od 1 do 28 lutego 2019 roku. Wówczas można starać się o zwrot podatku akcyzowego za paliwo wykorzystanie do produkcji rolniczej od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 roku. 

W drugim terminie składania wniosków – czyli od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2019 roku – rolnicy mogą uzyskać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane w okresie 1 lutego do 31 lipca 2019 roku.

Stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2019 – wyższe do 1 ha

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. 

Podstawowa stawka dopłat do paliwa rolniczego będzie opierała się na powierzchni użytków rolnych uprawianych przez rolnika. Nie ma tu znaczenia czy dany areał należy do gospodarza czy jest on dzierżawiony Wpływ na wielkość dopłaty ma również limit rocznego zużycia paliwa określony w ustawie, stawki zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystane do produkcji rolniczej określanej przez rząd w rozporządzeniu oraz faktycznego zużycia paliwa rolniczego w danym gospodarstwie. 

W 2019 roku stawka dopłat do paliwa rolniczego – w uproszczeniu – będzie wynosić 100 złotych do każdego 1 ha użytków rolnych. 

Jest to o 14 złotych więcej niż jeszcze w 2018 roku, kiedy stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wynosiła 86 złotych. Ale jest ona i tak znacznie niższa niż postulowały organizacje rolnicze. One wskazywały, że limit zużycia paliwa rolniczego powinien wynosić 126 zł na ha. 

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze także do gospodarstw utrzymujących bydło

Od 2019 roku na dodatkowy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze będą mogły ubiegać się gospodarstwa rolne utrzymujące bydło i to zarówno krowy mleczne, jak i bydło opasowe. 

Niestety nowa stawki dopłat do paliwa rolniczego nie obejmują chowu i hodowli innych zwierząt – świń, koni, owiec, kóz czy drobiu. Jeśli zatem w gospodarstwie utrzymywanych jest np. 20 krów mlecznych i 60 tuczników, to gospodarz będzie mógł uzyskać dodatkowy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze jedynie na bydło. 

Wartość zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystywane w produkcji mleka lub opasów będzie wyliczana jakość iloczyn stawki zwrotu akcyzy za ON określanej przez rząd, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby bydła, którą utrzymywał rolnik w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Należy zwrócić uwagę, że liczba bydła będzie określana na podstawie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła. W praktyce oznacza to, że inna będzie dopłata do paliwa rolniczego do krowy, inna do jałówki, a jeszcze inna do cieląt. 

Zatem - znowu w uproszczeniu - gospodarz otrzyma zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w wysokości 30 złotych do każdego DJP bydła


Jakie DJP dla krowy, jałówki, byka i cielaka? 

W praktyce nie jest to aż tak bardzo skomplikowane. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi stawkami, rolnik może otrzymać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze za bydło w następujących kwotach: 

  • za 1 za buhaja powyżej 18 miesięcy – 42 złote dopłaty do paliwa rolniczego; 
  • za 1 krowę – 30 złotych dopłaty do paliwa rolniczego; 
  • za 1 jałówkę jednorocznej – 24 złote dopłaty do paliwa rolniczego; 
  • za 1 cielaka do 6 miesięcy – 4,5 złotego dopłaty do paliwa rolniczego. 
Dokładny przeliczniki DJP dla poszczególnych zwierząt znajdują się w tabeli poniżej.
Przeliczniki grup zwierząt gospodarskich na DJP
Grupa zwierząt gospodarskich Współczynnik przeliczenia na DJP
Buhaje powyżej 6 miesiąca do 1 roku 0,36 DJP
Buhaje powyżej 1 roku do 18 miesiąca 0,9 DJP
Buhaje powyżej 18 miesiąca 1,4 DJP
Cielęta do 6 miesiąca 0,15 DJP
Jałówki powyżej 6 miesiąca do 1 roku 0,3 DJP
Jałówki powyżej 1 roku do 18 miesiąca 0,8 DJP
Krowy 1,0 DJP
 

Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – nowy wzór

Od 2019 roku obowiązuje nowy wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.  

Zgodnie z nowym wzorem we wniosku o dopłaty do paliwa rolniczego rolnik musi:

  • wpisać do kogo jest składany wniosek, czyli wójta, burmistrza czy prezydenta – np. Burmistrz Gminy i Miasta Grójec;  
  • podać swoje dane osobowe oraz adres zamieszkania;
  • wpisać ile hektarów jest jego własnością oraz ile gruntów jest jego współwłasnością;
  • oświadczyć jaka była średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła, które posiadał w poprzednim roku 
  • podać liczbę załączników oraz je nazwać, czyli np. kopia umowy dzierżawy – 2 szt.,  zaświadczenie o DJP bydła z ARiMR – 1 szt., kopie faktur VAT potwierdzających zakup paliwa do celów rolniczych – 12 szt. 

Należy także we wniosku zaznaczyć czy rolnik chce pieniądze otrzymać w gotówce czy otrzymać na rachunek bankowy. A jeśli na konto, to należy wpisać numer rachunku. Należy na wniosku zebrać także podpisy współposiadaczy gruntów ze zgodą na zwrot podatku dla rolnika składającego wniosek

Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze można pobrać tu:
Wniosek o dopłaty do paliwa rolniczego.  

Dokumenty niezbędne do wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Jeżeli rolnik ubiega się o zwrot akcyzy za paliwo wykorzystane do produkcji rolnej przy chowie i hodowli bydła musi wystąpić do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wydanie dokumentu zawierającego informację o liczbie DJP bydła za rok poprzedzający złożenie wniosku. Zatem w 2019 roku należy uzyskać z ARiMR zaświadczenie o liczbie DJP za 2018 rok 

Do wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze należy dołączyć również faktur za zakup paliwa. Mogą to być zarówno oryginały, jak i kopię faktur. Składając wniosek w terminie lutowym należy dołączyć faktury za paliwo zakupione od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 roku. Natomiast w terminie sierpniowym składane są faktury za paliwo wykorzystane do produkcji rolnej w czasie od lutego do lipca 2019 roku. 

Warto również pamiętać, że faktury musza być wystawione na osobę, która składa wniosek o dopłaty do paliwa rolniczego.

Można również dołączyć kopię umowy dzierżawy gruntów ornych wykorzystywanych przez wnioskującego rolnika.  

Kiedy gospodarstwo rolne otrzyma pieniądze ze zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze?

Urząd gminy ma 30 dni na wydanie decyzji o wysokości zwrotu podatku akcyzowego od dnia złożenia przez rolnika wniosku. 

Oznacza to, że w przypadku lutowego terminu magistrat ma czas na wydanie decyzji od 3 do 30 kwietniem 2019 roku. W przypadku wniosków składanych w sierpniu, urzędnicy gminy będą mieli czas na wydanie decyzji od 1 do 31 października 2019 roku. 

 

Paweł Mikos
Fot. Archiwum TPR 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. styczeń 2025 21:31