W Polsce istnieje 40 tys. sołectw
Sołectwo jest jednostką pomocniczą samorządu gminnego. Sołtys, który stoi na czele wiejskiej społeczności, jest także organizatorem, administratorem i osobą łączącą mieszkańców. Sołtysowanie jest pracą społeczną, bardzo wymagającą, więc nie wszędzie znajdują się chętni do pełnienia takiej funkcji. Pracę sołtysa wspomaga Rada Sołecka. Kadencja trwa 4 lata i często dana osoba pełni funkcje sołtysa kilka kadencji. Dawniej zarządzaniem wsi zajmowali się głównie mężczyźni, ale to się cały czas zmienia i coraz więcej kobiet dobrze odnajduje się w tej funkcji.
Kandydat na sołtysa musi mieć ukończone 18 lat, a dieta wynosi kilkaset złotych miesięcznie.
Sołtysi i sołtyski należą zazwyczaj do społeczników, którym ogromną radość i satysfakcję daje praca z ludźmi, którzy ochoczo angażują się w życie swoich małych społeczności. Tak aby każdemu żyło się lepiej.
Jakim człowiekiem powinien być sołtys?
Dobry sołtys jest cierpliwy i odpowiedzialny. Powinien także charakteryzować się dobrą organizacją, a także umiejętnym administrowaniem. To sołtysi najczęściej dba o integrację mieszkańców, a także o to, żeby gmina “pamiętała” o danej miejscowości i dokonywała w niej inwestycji.
Jakie sprawy załatwia sołtys? Od spraw poważnych po sprawy zabawne w zależności od zorientowania mieszkańców i ich potrzeb.
Do obowiązków sołtysa należy m.in.:
- Organizacja życia kulturalnego wsi (festynów, zabaw, spotkań)
- Pobór podatków
- Utrzymanie dróg i oświetlenia
Niestety pandemia COVID-19 znacząco ograniczyła możliwości integracyjne mieszkańców wsi. Trudniej o nawiązywanie więzi, a spotkania online nie są takie same jak te w “realu”. Przez co działalność sołtysów została mocno ograniczona.
Zatem nam pozostaje życzyć wszystkim Sołtysom i Sołtyskom wiele radości i satysfakcji z pracy, a także sukcesów i spełnienia marzeń, nie tylko w sołtysowaniu.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: pixabay