Dzięki nowej internetowej usłudze „Bezpieczny autobus” na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl każdy z nas z łatwością może sprawdzić, czy autobus ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i ważne badania techniczne. Dodatkowo znajdziemy również informację, czy pojazd nie figuruje w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu czy kradziony. Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które realizuje ten program, usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż pojazd bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.
Wystarczy nr rejestracji
Wystarczy wpisać numer, który znajduje się na tablicy rejestracyjnej autobusu. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić, czy autokar, którym my lub nasi bliscy będą jechać na wakacje, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dotyczy to wszystkich autobusów i auto-
karów, również tych, które dowożą pracowników do pracy czy uczniów do szkół. Tak więc skontrolować możemy każdy z pojazdów do przewozu większej liczby osób. Otrzymany raport można z łatwością zapisać i wydrukować. Co ważne – informacje o autobusie są całkowicie bezpłatne.
Uruchomienie tej usługi ma przyczynić się do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób oraz pomagać wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC. Jeśli rodzic chce mieć pewność, że autokar, którym jego dziecko wyjeżdża na obóz, dowiezie je bezpiecznie, powinien zamówić kontrolę jego stanu technicznego w najbliższej jednostce policji. Dodatkowo policjanci skontrolują również trzeźwość kierowcy.
Rutynowa kontrola
Jak informuje Komenda Główna Policji, kontrole autobusów przeprowadzane są przez cały rok. Wiadomo, że w okresie wakacyjnym znacznie więcej jest organizowanych wyjazdów dla dzieci. Dlatego najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poprosić o kontrolę pojazdu. Policjanci podczas rutynowego przeglądu w wyznaczonej stacji kontroli pojazdu sprawdzają dokładnie stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
Zapamiętaj!!! Jeżeli masz uzasadnione podejrzenia co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych) – natychmiast wzywaj policję!
Ewelina Hahnel