Kawa
Kawa, a raczej zawarta w niej kofeina, może być u wielu z nas zastrzykiem energii (to działanie jest silniejsze u pijących kawę nieregularnie). Ale kofeina potrafi też wpływać pozytywnie na metabolizm i redukować apetyt (istnieją doniesienia, że w szczególny sposób tę właściwość prezentuje kawa zielona). Dwie, trzy filiżanki dziennie zapewnią taki efekt. Nie zepsujmy go i nie dodawajmy do kawy mleka ani cukru.
Jajka
Badania wykazują, że zjedzenie na śniadanie jajka albo dwóch wywołuje uczucie sytości trwające nawet do 24 godzin. Jajko ma w tym względzie większą moc niż zawierający tyle samo kalorii pszenny rogal. Odkryto, że ci, którzy zjedli rano dwa jajka, przyjmowali później w ciągu dnia średnio o 330 kalorii mniej niż amatorzy rogali.
Imbir
Przez stulecia wiele kultur używało korzenia imbiru jako panaceum na dolegliwości gastryczne. Podany w koktajlu czy też daniu hinduskim będzie energetyzował ciało i wesprze trawienie, czyniąc nas mniej głodnymi.
Awokado
Ten owoc w zielonej skórce przypominający kształtem naszą gruszkę, jedzony w umiarkowanych ilościach może tłumić apetyt. Awokado pełne jest błonnika i dobrych dla serca jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie tłuszcze są odpowiedzialne za wysyłane do mózgu sygnały o tym, że żołądek jest już pełny.
Migdały
Znane są od dawna z tego, że stanowią cenne źródło antyoksydantów, witaminy E i magnezu. Ale odkryto też i inną ich właściwość – wzmagają uczucie pełności w żołądku. Specjaliści polecają włączyć je jako składnik śniadania. Ich obecność wpływa też na zmniejszenie poposiłkowego stężenia glukozy we krwi. Ważne! Działają najsilniej, kiedy są w postaci całych pestek. Słabiej zaś w postaci mączki lub mleka.
Pieprz cayenne
Zgodnie z ostatnimi odkryciami ta ostra przyprawa wspiera metabolizm – organizm trawiąc posiłek, spala dodatkowe kalorie. Ten efekt obserwowano u ludzi, którzy jedzą ostro przyprawione dania nieregularnie. Aby go uzyskać, potrzeba pół łyżeczki pozyskiwanego z ostrej papryki proszku – bądź wmieszanego w potrawę, bądź połkniętego w postaci kapsułki. To wystarcza, by młody dorosły o optymalnej wadze spalił w ciągu 4 godzin o 10 kalorii więcej niż po zjedzeniu posiłku bez papryki tego gatunku.
Jabłko
Te tak popularne w naszym kraju owoce wpływają hamująco na apetyt z różnych powodów. Błonnik i pektyny w nich obecne powodują uczucie wypełnienia żołądka. A potrzebne do ich konsumpcji żucie spełnia podobną funkcję. Nie tylko służy wstępnemu trawieniu pokarmu, ale sprawia, że mózg wcześniej otrzymuje sygnał o sytości.
Woda
Apetyt można poskramiać czymś tak nieskomplikowanym jak woda. Tak przynajmniej twierdzi nauka. Badania z 2010 roku wykazały, że ci, którzy wypijają przed posiłkiem 2 szklanki wody, zjadają w nim średnio o 75–90 kalorii mniej.
Słodkie ziemniaki
Zgodnie z opinią naukowców zajmujących się żywieniem, słodkie ziemniaki zawierają szczególny rodzaj skrobi, która powstrzymuje enzymy trawienne. Sprawia, że pozostają one w żołądku dłużej, a my mamy uczucie sytości. Ponadto zawierają bardzo dużo witaminy A i C.
Zupa jarzynowa
Do niskokalorycznego a zdrowego i szybkiego zaspokojenia głodu świetnie nadaje się bazująca na kurzym rosole zupa warzywna. Przed posiłkiem po prostu zjedz tyle, ile mieści się w filiżance albo uczyń z zupy danie główne. kk